Güncel

Rüzgar ve Güneş enerjisi kullanımı giderek artıyor: Tasarruf ve doğa iç içe!

Giderek artan ağır sanayi ve kimyasal kullanımı dünyamızı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bu soruna bir an önce dur demezsek yaşanabilir bir dünya kalmayıp, insanlığın sonunun hemen gelmesini kendi ellerimizle sağlamış olacağız. Ancak Güneş ve Rüzgar enerjisi bu duruma dur diyebilir.

Rüzgar ve Güneş enerjisi kullanımı giderek artıyor: Tasarruf ve doğa iç içe!

2022 yılı Avrupa kıtası için şimdiye kadarki en zor enerji krizlerinden birini yaşadı. Her şeye rağmen yenilenebilir enerji çözümleri bu krizin bir nebze üstesinden gelebilir.

Doğayı doğa için kullan

Geçen yıl, Avrupa Birliği'ndeki rüzgar ve güneş enerjisi kullanımında dikkate değer bir artış görüldü. Kömürden temiz elektriğe geçişi teşvik etmek için "veriye dayalı içgörüşsel rakamlar" kullanan İngiltere merkezli enerji kuruluşu olan Ember'in yeni bir raporu, AB'nin Vladimir Putin'in Ukrayna'ya karşı işgal savaşının da tetiklediği enerji krizini başarıyla aştığını gösteriyor.

Ember'in raporuna göre 2022'de rüzgar ve güneş santrallerinden üretilen enerji, Avrupa'nın toplam elektrik faturasının %22'sini oluşturuyor. Kıta tarihinde ilk kez, yenilenebilir kaynaklarda doğal gazı geride bıraktı. Bu durum, Avrupa ile Rusya arasında benzeri görülmemiş çekişmenin ana nedenlerinden biri olmuştu.

Güneş ve Rüzgar enerjisi Avrupa'yı kurtardı!

Ukrayna işgalinin ardından AB ve diğer Batılı ülkeler, Rusya'ya karşı kademeli olarak daha sert yaptırımlar uygulayarak Kremlin üzerinde önemli bir ekonomik baskı oluşturmaya çalıştı. Moskova yetkilileri buna tepki olarak ana müşterisi olan Avrupa'ya doğal gaz akışını kesti. Bu da enerjinin yenilenebilir kaynaklara geçişinde önemli bir hızlanmayı tetikledi.

Ember'in raporuna göre, güneş enerjisi üretimi 2022'de rekor bir artışla 39 TWh (veya +%24) arttı. Güneş paneli sistemleriyse %47'lik artışla 41 GW'a çıktı. Ember, 20 AB ülkesinin "güneş elektriğinden şimdiye kadarki en yüksek paya" ulaştığını açıkladı. Ayrıca güneşe geçişte lider ülke ise Hollanda oldu.

Avrupa kıtasındaki doğal enerji kaynaklarının bu kadar yükselmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.