Güncel

Apple'a büyük paralar kazandıran iPhone'da çare olamıyor: 2016'dan beri bir ilk!

Teknoloji severlerin özellikle akıllı telefonda en çok tercih ettiği firma olan Apple'da zor zamanlardan geçiyor. Şirket iPhone akıllı telefonlarıyla göz doldursa da rakamsal olarak gerilere düşmeye başladı.

Apple'a büyük paralar kazandıran iPhone'da çare olamıyor: 2016'dan beri bir ilk!

Apple, son yılların en kötü üç aylık kazanç raporlarından birisini açıkladı. 31 Aralık 2022'de sona eren üç aylık dönem için Apple, bir önceki yıl elde edilen 124 milyar ABD dolarına göre yüzde beşten fazla düşüşle 117,2 milyar ABD doları gelir bildirdi.

Apple da ekonomiden nasibini aldı

Apple'a büyük paralar kazandıran iPhone, dördüncü çeyrekte gelirinin bir önceki yılın aynı dönemine göre geliri 71,6 milyar dolardan 65,8 milyar dolara düşmüş. Mac bilgisayarların yıllık geliri 10,9 milyar dolardan 7,7 milyar dolara düşerken, giyilebilir cihazlar / ev / aksesuarlar kategorisi 14,7 milyar dolardan 13,5 milyar dolara geriledi.

iPad satışları yıldan yıla artarak 2021'in 4. çeyreğinde 7,2 milyar dolardan geçen ki tatil sezonuyla birlikte 9,4 milyar dolara çıktı. Aynı şekilde Apple'ın diğer hizmet kalemleri de 19,5 milyar dolardan 20,8 milyar dolara çıktı.

CEO Tim Cook, geçenlerde yaptığı açıklama zor geçen ekonomik durumdan kendilerinin de etkilendiğini söylemişti. Ancak Cook, Apple'ın şu anda dünya çapında iki milyardan fazla aktif cihaza sahip olduklarını da belirtti.

Apple'da zarar edermiş demekki: 2016'dan beri ilk!

Cook, CNBC'ye verdiği demeçte Apple'ın sonuçlarına zarar veren üç temel öğeyi de açıkladı. Bunlar: Çin'deki iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'i etkileyen üretim sorunları, güçlü dolar ve genel makroekonomik ortam.

Çin'de gerçekleşen protestolarda üretim 1 aydan fazla durmuştu. Ayrıca doların bazı ülkelerde güçlenmesi yani artması ekonomik olarak zor zamanlar geçiren ülkelerde ürünlerin fiyatlarının şişmesine neden oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.