Güncel

Saatlerinizi ayarlamayı unutmayın!

Bazı cep telefonların ve akıllı cihazların saatlerin hala geri alındığını sanması yüzünden sabah saatlerinde karmaşa yaşandı.

Saatlerinizi ayarlamayı unutmayın!

Her yıl Ekim ayında saatlerin geri alınması uygulaması 2017 yılından bu yana uygulanmıyor. Ancak Avrupa'da uygulanmaya devam eden Yaz ve Kış saati uygulaması yüzünden Türkiye'de bazı cihazlar 28 Ekim sabahı karmaşa yaşanmasına neden oldu.

Saatlerinizi ayarlaması unutmayın!

Bazı cihazların hala Avrupa'daki uygulamayı devam ettirmeye çalışması yüzünden otomatik olarak saatleri geri alması sabah saatlerinde bazı kullanıcıların kafasının karışmasına neden oldu. Zira 28 Ekim sabahı kalktıklarında saatlerin geri alınmış olduğunu gören kullanıcılar şaşkınlık yaşadı.

Az sayıda cihaz tarafından yapılan bu uygulama kafaları karıştırsa da genel olarak bir sorun olmadı. Avrupa'nın bazı ülkelerinde kullanılan kış saati uygulaması Türkiye'de 2017 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlükten kaldırılmıştı. 1 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete kararıyla gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulaması her sene, yıl boyu sürdürülme kararı alındı.

Türkiye'de şu an saat kaç?

Saati doğru olarak ölçmenin en kolay yolu duvardaki akıllı olmayan saatlere bakmak. Ayrıca internete bağlanmayan, akıllı olmayan saatler de bu iş için kullanılabilir. Türkiye'de saatler ileri ya da geri alınmadığı için yeni bir karar alınana kadar saatlerin değişmeyeceğini de hatırlatalım.

Yorumlar
Ercan
Kışın soğuğunda alacakaranlıkta okula giden ilkokul öğrencilerini gördükçe içim sızlıyor
Cevapla
Derya deniz
Hatirlatin
Cevapla
Sibel
Hatırlatın
Cevapla
Erol
Baba ve annelerin problemi bu. Rezaletin son perdesi. Herhalde enerji şirketlerine uygulanan kıyaktır bu!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.