Güncel

Sadece düşünerek satranç oynayabilirsiniz

Geliştirilen bir proje ile ellerinizi kullanmadan sadece beyin gücü ile hamle yapabilirsiniz.


Berlin Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları yeni bir proje üzerinde çalıştılar bu proje, giyilen bir başlık sayesinde beyinden gönderilen emirlerle hamleler yapabilmeyi sağlıyor. Projenin amacı hareket kaslarında sorun olan insanların hareket etmesini sağlamak.

1334388717_69890.jpg

Araştırmacı Mıchael Tangermann proje ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

"Burada gördüğümüz beyin işlemcisi arayüzü, bu gördüğümüz bilgisayarla beyin arasındaki bir bağ. Oyuncunun niyetini anlayarak bunu hamleye dönüştürüyor. Oyuncu yanlızca hangi taşla hangi hamleyi yapacağını düşünmeli. Bilgisayar bunu algılayaıp yapıyor, böylece siz de ellerinizi kullanmadan oynayabiliyorsunuz. Bu çalışmaların çıkış noktası bir satranç oyunu geliştirmek değil. Hedefimiz hareket kaslarında sorun olan hastalara yardımcı olabilmekti. Onların büyük bir kısmı bizim kadar bilince sahipler fakat iletişim kurmakta dahi sıkıntı yaşıyorlar. Biz de bu çalışmalar neticesinde onlara neye sahip olduklarını göstermek istiyoruz." dedi.

Projenin özellikleri şöyle; oyuncu elektroensefalografik bir başlık takıyor. Elektrodlar beyin hareketlerini ölçüyor ve nereye ne hamle yapmak istendiğini tespit ediyor. Başlık takıldığında program o kişinin beynine has hareketleri tanımaya çalışıyor.

Berlin Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından geliştirilen teknolojinin amacı, tıpta kullanımı. Bu teknolojiyle hareket kabiliyeti kısıtlı hastaların, hareket etmesinin kolaylaşması planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.