Sağlık Bakanı Koca'dan aşı müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den sipariş edilen 10 milyon aşının Aralık ayında Türkiye'de olacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı müjdesi

Bu yılın Mart ayında ülkemize giriş yapan koronavirüs, bir daha da çıkmak bilmedi. Özellikle ilk zamanlar alınan yoğun tedbirler ile beraber mücadele gayet iyi yürüyordu. Ancak daha sonrasında tedbirlerin gevşetilmesi, salgının yayılmasına zemin hazırladı. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre maalesef günlük vaka sayısı 4.000 sınırını aşmış durumda.

Bilim dünyası ise salgını durdurabilmek adına var gücüyle çalışıyor. Özellikle Pfizer firması ve BioNTech'in geliştirdiği aşının koronavirüs karşısında etkili olduğu ve bağışıklık kazandırdığı ifade ediliyor. Gelişmiş ülkelerin bu aşıyı çoktan sipariş ettiği de bilinenler arasında.

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı müjdesi - Resim : 1

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı müjdesi

Acaba Türkiye bu aşıyı ne zaman sipariş edecek derken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuda önemli bir açıklama yaptı. Koca, “Ruhsatın aralıkta olmama ihtimali yüksek oldu. Olursa Türkiye’ye verebileceği rakam 1 milyon. Yıl içinde de 25 milyona olabilirliği şeklinde görüşmelerimiz var." ifadesini kullandı. Sağlık Bakanı, Çin'den önemli miktarda aşı tedarik edileceği müjdesini de verdi. Buna göre Aralık ayında Çin'den 10 milyon aşı tedarik edilecek.

Yerli aşı hakkında da konuşan Fahrettin Koca, yerli aşının devreye girmesinin Nisan ayını bulabileceğini söyledi. Yani muhtemelen yerli aşı gelene kadar Çin'den sipariş edilen aşılar kullanılacak. Tabii bunun yanında Pfizer tarafından geliştirilen aşıyı da unutmamak gerekir. Umarız en kısa süre içerisinde salgını sona erdirecek olan aşı ve tedavi yöntemleri dünyanın her yerine ulaşabilir.