Huawei Leica ile ayrılık iddiasıyla gündemde!

Huawei P serisi amiral gemisiyle birlikte başlayan Leica ortaklığı, yakın zaman önce yapılan bir sızıntıya göre son bulabilir.

Huawei Leica ile ayrılık iddiasıyla gündemde!

ABD'nin ağır baskıları sebebiyle birçok tedarikçisinden malzeme tedarik etmede sıkıntı çeken Huawei, ilk olarak Kirin işlemci üretiminde hammadde eksikliği nedeniyle sorunlar yaşamıştı.

Daha sonra da Honor markasını satmak zorunda kalan şirket bu seferde Leica ile ayrılık iddialarıyla gündeme geldi. 

Huawei Leica ile ayrılık iddiasıyla gündemde!

Huawei'nin Leica ile olan iş birliği 2016 yılından bugüne kadar sürüyordu. Huawei P serisi amiral gemilerinde Leica ile birlikte geliştirilen sensör teknolojisiyle ortaklık başlamıştı. Daha sonrasında Huawei akıllı telefonlarında birçok dikkat çekici özelliği olan kamera kurulumları görme şansımız olmuştu. Hatta Leica ile ortak Ar-Ge merkezi de kurulmuştu.

Yakın zaman önce çıkan sızıntılarla bu ortaklığın sona ereceği iddiası ortaya atıldı. İddialara göre Leica ile Huawei yollarını ayırma kararı aldı. Paylaşılan bilgilere göre Leica farklı bir Çinli akıllı telefon üreticisi ile görüşmeler yapıyor ve anlaşmaya varılırsa artık başka bir markada Leica ismini duyacağız. 

Huawei Leica ile ayrılık iddiasıyla gündemde! - Resim : 1

Ortaya atılan bu iddia karşısında bir Huawei sözcüsü bu sızıntının kesinlikle asılsız olduğunu ve şirketin böyle bir adım atmayı düşünmediğini söyledi. Leica temsilcileri de bu konuda sessiz kalmayıp ikili ilişkinin sona ermesiyle ilgili hiçbir bilgilerinin olmadığını söyledi. 

Ancak son zamanlarda yaşanan olaylar neticesinde bir süredir bu ortaklığın durumu da merak konusu olmuştu. Genellikle ABD ekipmanı barındıran veya ABD'li şirketler ile iş yapmak isteyen üreticiler Huawei ile ortaklığını bitirme yoluna gidiyor.