Güncel

Sağlık Bakanlığı'ndan beklenmedik karantina kararı!

Sağlık Bakanlığı Covid-19’a yakalananların yakınındakiler için yeni bir karantina kuralı getirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan beklenmedik karantina kararı!

Alınan yeni karara göre 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi'nde değişiklik yapıldı ve bu değişikliğe göre tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak, 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

Covid-19 tedbirleri kapsamında Covid-19’a yakalanan hasta ile temaslı olan kişilere karantina uygulanıyordu. Ancak alınan yeni tedbirde önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı. Buna göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Covid-19 hastası ile temas eden kişiler karantinaya girmeyecek ve HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak. Aşılı ve temaslı olan kişiler 5. gün PCR testi verecek ve test sonucu negatif çıkarsa karantina uygulanmayacak.

Test sonucu pozitif çıkarsa 5. günden itibaren 9 günlük karantina süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5. gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü karantinada geçirerek, 14 günü tamamlayacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan beklenmedik karantina kararı!

Korona virüs karantinası 10 gün ancak Delta varyantına yakalananlar için 14 gün karantina uygulanacak

Varyantları bitmek bilmeyen Covid-19 virüsünde Delta varyantına yakalanan hastalar 14 gün izolasyonda kalacak. Covid-19 testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10'uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek.

Aşısız olan ve Delta varyantlı hasta ile temaslı olan kişiler 14 gün izolasyonda kalacak. Normal Covid-19 hastası ile temaslı olan kişiler ise 14 gün izolasyona girerek, test sonucu 10'uncu gün negatifse karantina sona erecek.

Yorumlar
Mk-ultra
Tam kapanma daki durum şu evden dışarıya 15-20 gün çıkamayacaksınız. Evden dışarıya sadece bir kişi alışveriş için çıkacak.
Cevapla
Mk-ultra
15-20 gün tam kapanma olursa sorun çözülür
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.