Güncel

Sahibinden.com'a rekabet soruşturması

Sahibinden.com internet sitesine Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açıldı.

Sahibinden.com'a rekabet soruşturması

Sahibinden.com özellikle internet üzerinden satış yapanların ilk tercih ettiği sitelerinden başında geliyor. Piyasanın neredeyse hakimi olan site ile ilgili olarak Rekabet Kurumu yeni bir soruşturma başlattı.

Sahibinden.com'a rekabet soruşturması

Rekabet Kurumu internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, Sahibinden.com'a 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldı. Açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele alan Rekabet Kurulu; 27.02.2020 tarih ve 20-12/147-M sayılı kararıyla yürütülmekte olan soruşturmada incelenen dönem sonrasına ilişkin olarak, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayı ile karar verdi.

4054 sayılı Kanun'un 6. maddesi

4054 sayılı Kanun'un 6. maddesinde ise aşağıdaki bilgiler yer alıyor: 

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hâkimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.

Rekabet Kurumu soruşturma sonucunda kanunun ilgili maddesinin ihlal edildiğine karar verirse şirkete ceza verilebilir. Aksi durumda ise soruşturma yapılmasına gerek olmadığı kararı çıkacaktır.

Yorumlar
Tekin
Evet böyle bir şey bekliyordum zaten, öyle bir hale geldiki kafasına esen fiyat belirler oldu bir plan çerçevesinde alım satım yapmanın dışına çıktı ve hiç bir şekilde müdahale edilmedi serbest piyasa onda serbest oldu.
Cevapla
X Artık Biliniyor
Gerçekten TUKETICININ alehine birşey mi var ! Yahu ALAN razı SATAN razı ! Size noluyo yahu...burayı bari ...klomayın.
Cevapla
Hadi oradan
Hadi oradan. Burası muz cumhuriyeti mi? İsteyen kafasına göre fiyat yazamaz. Kimse fırsatçılık yaparak Sıfırı 100 olan arabaya 150 yazamaz. Yazanın Allah belasını versin başka yerlerden çıksın. Bedduam budur.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.