Güncel

Sahte alışveriş sitelerine dikkat!

Sanal alışveriş sitelerinin benzerlerini yaparak kullanıcıların kredi kart bilgilerini çalıp dolandıran 20 kişilik şebeke yakalandı.


Jandarma ekiplerince 5 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarda sanaldan satış yapan sitelerin kopyalarını yaparak organize bir şekilde dolandırıcılık yapan şebeke yakalandı. 

İçlerinde üniversite mezunu bilgisayar uzmanlarının da bulunduğu şebeke 872  kişinin kredikartı bilgilerini kopyalayarak limitlerini sonuna kadar kullandı. Yapılan operasyonlarda çok sayıda harddisk ve kopyalanmış kredi kartları ele geçirildi.

Geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından başlatılan operasyon sonuçlandı. Yer sağlayıcı bir firmanın ihbarı sonucunda Manisa, Kırıkkale, Malatya , Çorum ve İstanbul'da 11 adrese baskın düzenlendi. Baskınların sonucunda çet lideri A.S ve beraberindeki  20 kişi gözaltına alınarak adliyeye sevkedildi. 

1318257012_online-shopping.jpg

Zanlıların toplam 110 adet sahte alışveriş sitesi yaptıkları belirlendi.  Güvenilir sitelerin kopyalarını yapıp kullanıcıları aldatan şahıslar, kopya siteden alışveriş yapan kişilerin bilgilerini kopyalayarak 840bin liralık dolandırıcılık yaptılar. Ele geçirilen cihazların incelendiği ve mağdur sayısının artabileceği belirtildi. 

Diğer yandan güvenlik uzmanları internet üzerinden alışveriş konusunda kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Alışveriş esnasında Anne kızlık soyadını ve kart şifresini kesinlikle kimseye söylememeleri gerektiği belirtildi. Yasal olarak çalışan sitelerde bu bilgilerin kesinlikle sorulmadığını söylediler.  

Yakalanan 20 kişi organize şekilde bilişim suçu işlemek iddiasıyla çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şebeke üyesi 2 kişinin yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.