Güncel

Sahte Facebook hesaplarını anlamanın 6 yolu!

Bir hesabın sahte olduğundan şüpheleniyor ve emin değilseniz haberimize bir gözatın.


Bu senenin başlarında Facebook, sosyal ağdaki sahte hesapların oranının yüzde 5 ile 6 arasında olduğunu duyurmuştu. Bu orana göre Facebook'ta 40-50 milyon sahte kullanıcı bulunuyor. Bazı raporlara ise bunun daha da fazla olduğunu gösteriyor.

İki türlü temel sahte hesap bulunuyor. Yazılım tarafından oluşturulan hesap uzaktan yönetiliyor. Diğer sahte hesaplar ise gerçek olmayan bir kişiyi temsil etmek üzere gerçek bir kişi tarafından açılmış hesaplar.

1342021235_fakefacebook2.png

Sahte hesapların yazılımlar tarafından yönetilen botları tanımlamak daha kolay, çünkü bu hesaplar insanlar gibi davranmıyorlar. Diğer tür sahte hesapları fark etmek ise daha zor, çünkü onlar insan gibi davranabiliyorlar.

Eğer sahte hesapları anlamak istiyorsanız aşağıdaki maddeler, sahte hesapların sahip olduğu bazı özelliklerini gösteriyor. Eğer şüphelendiğiniz bir hesap varsa ve bu faktörlerden üç veya fazlasına sahipse, onun sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

1. Eski görünüm: Söz konusu Facebook sayfası hala zaman tüneli öncesi görünüme sahipse, bu onun sahte olduğunun bir işareti olabilir. Bu görünümü kullanan gerçek kullanıcılar tabi ki hala var, ancak sahte hesapların çoğu zaman tüneli görünümüne geçmemiş durumda.

2. Çekici kadınlar: Her çekici kadın bir bot olmayabilir, ancak sahte hesapların çoğu çekici bayan fotoğraflarından oluşuyor.

3. Çok az fotoğraf: Birçok bot, çok sayıda fotoğraf yüklemiyor. Bu tür hesaplar, tipik olarak 3-4 fotoğrafa sahip oluyorlar ve bu fotoğraflar, farklı kişilere ait olabiliyor.

4. Garip biyografiler: Sözkonusu hesaptaki kişinin yaşı, bitirdiği okullar ve çalıştığı yer arasındaki uyumsuzluklar, size onun sahte olup olmadığı hakkında bir fikir verebilir.

5. Mesajlarınıza cevap vermiyorlar: Bot'lar, arkadaşlık isteklerini kabul edebilseler de mesajlarınıza cevap veremiyorlar.

6. Genellikle boş bir duvar: Bot'ların duvarlarında bulacağınız şey, genellikle beğendikleri şeyler ve yeni arkadaşlıklarıdır. Bu hesaplarda kişisel güncellemeler görmeyi pek ummayın. Erkek kullanıcılar duvara birçok yazı yazmış olabilirler, ancak bunların cevapsız kaldığını göreceksiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.