Güncel

Samsung 1.3 milyar dolarlık hissesini sattı!

Samsung, bugün elektrikli araç sektöründe sahip olduğu 1,3 milyar dolar değerinde hissesini sattı. İşte detaylar.

Samsung 1.3 milyar dolarlık hissesini sattı!

Samsung Electronics, Çin'de yaklaşık 1,5 trilyon Won (kabaca 1,3 milyar ABD Doları) değerindeki yüzde 1,6 hissesini sattı. Samsung'un sattığı hisse, elektrikli araba sektöründeki bir şirkete aitti. Şirketin bu hamlesi analistler tarafından "şaşırtıcı" olarak değerlendirildi.

Bir rapora göre, Güney Koreli teknoloji devi, Çinli otomobil üreticisindeki BYD'deki hissesini sattı. Çoğu markanın elektrikli araç sektörüne girdiği bu dönemde Samsung'un bu hamlesi oldukça şaşırtıcı diyebiliriz. Güney Koreli teknoloji devi kalan hissesinin ilk çeyreğin sonu itibariyle şu anda yüzde 0,3 olduğunu belirtti. Dünyanın en büyük akıllı telefon markası, Çinli elektrikli otomobil ve pil üreticisiyle olan bağını güçlendirmek amacıyla 2016 yılında hisseyi satın almıştı.

Samsung, elektrikli araba sektöründeki hisessini sattı

Samsung 1.3 milyar dolarlık hissesini sattı! - Resim : 1

Çeşitli teknoloji devleri yeni nesil araçlara yönelirken, Samsung'un bu sektördeki hissesini satması çoğu kişiyi şaşırttı. Yerleşik bir otomobil markasındaki hisseyi satmak, ters yönde atılmış bir adım gibi görünüyor diyebiliriz. Bazılarına göre şirket, elektrikli araç sektöründeki hisselerin değeri arttığı için kar etmek amacıyla hissesini sattı. Bazı analistler ise ne kadar kar ederse etsin Samsung gibi bir şirketin böyle bir hamle yapmasının arkasındaki mantığı anlamadıklarını belirtti. Öte yandan Güney Koreli teknoloji devi şu anda Austin, Teksas'taki mevcut fabrikasının yakınında yeni bir çip fabrikası kurmak için 17 milyar ABD Doları ile yatırım yapmayı hedefliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.