Güncel

Samsung başkanı Lee-Jae Yong'a hapis şoku!

Samsung'un başkanı Lee-Jae Yong, ortağına rüşvet vermek ve yolsuzluk yapmaktan dolayı hapis cezasına çarptırıldı. Peki, şimdi ne olacak? İşte detaylar.

Samsung başkanı Lee-Jae Yong'a hapis şoku!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz günlerde Galaxy S21 ailesini tanıtmıştı. Büyük sükse yapan yeni amiral gemisi modellerini gündemden düşürecek haber ise çok erken geldi. Samsung'un başkanı Lee-Jae Yong, ortağına rüşvet vermek ve yolsuzluk yapmaktan dolayı hapis cezasına çarptırıldı.

Hatırlayacağınız üzere Lee-Jae Yong, yolsuzluktan dolayı 2017 yılında hapse girmişti. Hapiste 1 yıl kalan başkan daha sonra Samsung'daki görevine geri dönmüştü. 2018 yılından bugüne kadar Samsung'da faaliyet gösteren Lee-Jae Yong'a bugün bir hapis şoku daha geldi.

Aradan geçen 2.5 yıl süreden sonra dosya temyize gitti ve Lee-Jae Yong, Güney Kore Başkanı Park Geun-hye'nin ortağına rüşvet vermekten 2.5 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Şimdilik bu hapis cezasının kefaret ile ortadan kaldırılıp kaldırılmayacağı bilinmiyor. Güney Kore yasalarının kimseye taviz vermeden eşit bir şekilde uygulandığını düşünürsek, muhtemelen Samsung başkanı Lee-Jae Yong tekrardan hapise girebilir.

30 Aralık 2020'deki yeniden yargılamanın son aşamasında, savcılar dokuz yıl hapis cezası talep etmişlerdi. Savcılık, "Toplumumuzun sağlıklı gelişimi için Samsung’un pozisyonu, yolsuzluk konusunda sağlam bir tutum sergilemek ve örnek olmaktır." ifadesini kullandı. Başkan Lee, geçen yıl tarihi bir özür dileyerek büyükbabası Lee Byung-chul ile başlayan şirketin kraliyet çizgisinde son lider olacağına söz vermişti. Bakalım bu süreçte daha neler yaşanacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.