Güncel

Samsung cephesinde işten çıkarmalar yaşanabilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Samsung maliyetleri azaltmak için işgücünü %10 oranında azaltabilir.

Samsung cephesinde işten çıkarmalar yaşanabilir

Son dönemde yaşanan olumsuzluklara rağmen mobil dünyasının hala bir numarası olan Samsung’da önümüzdeki aylarda işten çıkarmalar yaşanabilir. Bloomberg’in Güney Kore menşeli Economic Daily sitesini kaynak göstererek aktardığı habere göre, Samsung işgücünü %10 oranında azaltacak. Firmanın dünya genelinde haziran ayı itibariyle 98.999 çalışanı bulunuyor. %10’luk oran yaklaşık 10 bin çalışanın işten çıkarılacağı anlamına geliyor.

2016 yılında maliyetleri düşürmek isteyen Samsung’da işten çıkarmaklar daha çok insan kaynakları, halkla ilişkiler ve finans departmanlarındaki çalışanları kapsayacak.

Samsung’a en fazla kâr getiren mobil bölümün son dönemlerde sürekli düşüş içerisinde olması, Apple’ın iPhone 6 ailesinde elde ettiği rekor satışlar ve Apple’ın Çin pazarına girişi, ayrıca dünyanın en büyük mobil pazarı Çin’de yerel üreticilerin hakimiyeti ele geçirmesi Samsung cephesinde yaşanan olumsuz sürecin başlıca nedenleri gösterilebilir. 

Samsung son olarak iPhone 6S/6S Plus tehlikelerine karşı Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge+ akıllı telefonları yaklaşık 3 hafta erken tanıttı. Bu durumun satışlara etkisi ne kadar olur bilinmez, ancak mobil cihazlar genellikle tatil sezonunda başladığı dördüncü çeyrek en fazla satışı elde ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.