Samsung Galaxy S22 ve hareketli kamera!!

Samsung, önümüzdeki yıllarda yeni Galaxy S22 serisini tanıtacak. Bu modelin yeni bir teknoloji ile gelmesi bekleniyor. Detaylar haberimizde.

Samsung Galaxy S22 ve hareketli kamera!!

Akıllı telefon kameraları çoğu kullanıcılar için giderek daha önemli bir teknoloji haline geldi. 2017 yılının ortalarında piyasaya sürülmüş olan Galaxy Note 8, çift kameralı ilk Samsung akıllı cihazıydı. Aradan geçen uzun zamandan beri, akıllı telefon kameraları hızlı gelişme kaydetti. Çoğu üst düzey akıllı telefon artık geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto kamera lensinden oluşan üçlü kamera sistemi ile donatılıyor. Şimdi ise Galaxy S22 kamerası için çok farklı bir teknoloji söz konusu.

Samsung yeni kamera teknolojisi ile fark yaratabilir

Samsung, yeni hareketli kamera sensörlerine sahip Galaxy telefonları için patent başvurusunda bulundu. Bu sefer Güney Koreli firma, daha fazla fotoğraf seçeneği ve daha iyi görüntü kalitesi için akıllı telefonlarına hareketli bir kamera sistemi uygulamaya çalışacak. Bu sisteme ilk olarak Sony Xperia modellerinde rastlamıştık. Sony de sistem Lensin içeriye girip çıkması ile çalışıyordu.

Ekim 2020’de Samsung, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisine (USPTO) Kamera modülü ve aynısını içeren taşınabilir elektronik cihaz için faydalı bir patent başvurusunda bulundu. 19 sayfalık bu patent başvurusu ise bugün yayınlandı. Bu dokümanlara göre akıllı telefonların kameralarında ilginç teknolojileri önümüzdeki yıllarda görebiliriz.

Samsung Galaxy S22 ve hareketli kamera!! - Resim : 1

Yayınlanan dökümanlarda, hareketli bir yapıya sahip Samsung Galaxy kameradan bahsediliyor. Bu mekanizma geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto lens kullanacak. Geniş açılı lens merkeze yerleştirilecek. Ultra geniş açı ve telefoto lens, ana kameranın soluna ve sağına yerleştirilmiş. Her bir lensin farklı bir Görüş Alanı (FoV) bulunacak. Varsayılan olarak, üç kamera yan yana konumlandırılmış bulunuyor. Çekim durumuna bağlı olarak, kullanıcı merkez merceği aşağı doğru hareket ettirebilecek ve aynı anda diğer iki kamera yanlara doğru hareket edip, bir üçgen oluşturacak.

Kameralar arasındaki mesafe değiştikçe, diyafram açısı da değişecek. Üçgen kurulumda, kameralar en küçük açıklığa veya orta dereceli açıya sahip olmuş olacak. Ancak şimdilik diyafram değerlerinin kaç olacağı ise bilinmiyor.

Hangi diyafram açıklığı uygunsa duruma bağlı olarak bu otomatik değişecek. Portre fotoğrafçılığı bulanık bir arka plan oluşturmak için genellikle geniş bir diyafram kullanmış olacak. Manzara fotoğrafçılığı için tüm görüntünün keskin olmasını isterseniz, bu nedenle küçük bir diyafram açıklığı otomatik olarak ayarlanacak.

Bu nedenle değişken diyafram açıklığına ve değişken FoV değerine sahip hareketli bir kamera teknolojisi bulunacak. Bu sistem sayesinde alan derinliği çok hassas bir şekilde ayarlanabilecek. Ayrıca, nitel yakınlaştırmalı fotoğraflar da çekilebilecek. Galaxy S22 ailesine yetişmesi beklenen bu ilginç kamera teknolojisi sayesinde mobil fotoğrafçılıkta yeni bir çağ başlayacak diyebiliriz.