Güncel

Samsung Galaxy Tab 10.1: Avrupa' da serbest bırakıldı

Patent davaları yüzünden Avrupa' da satışı yasaklanan Galaxy Tab 10.1 özgürlüğüne kavuştu.


Apple' ın Almanya' da açtığı bir patent davası yüzünden, Samsung' un tablet piyasasındaki amiral gemisi Galaxy Tab 10.1' in Avrupa' da satılması yasaklanmıştı. Yasaklamanın ardından Samsung' dan gelen bir açıklamada ise, yasağın kalması için her türlü yolu deneceğiz dendi.

Sonunda Galaxy Tab 10.1 Avrupa' da özgürlüğüne kavuştu ama Almanya sınırları hariç. FOSSPatents sitesinin yaptığı habere göre; Dusseldorf mahkemesinin verdiği karar neticesinde cihazın Avrupa genelinde yasaklanmasında şüpheye düştü ve kararını değiştirdi. Yeni verilen karara göre Galaxy Tab 10.1 sadece Almanya sınırları içerisinde yasak olacak.

1313565274_samsunggalaxytab101.jpg

Aynı zamanda Apple' ın açtığı bir dava sonucu Avustralya' da da satışı yasaklanan Galaxy Tab 10.1 ile ilgili olarak 29 Ağustos tarihinde duruşma olacak. Muhtemelen duruşmadan sonra Galaxy Tab 10.1 serbest kalacak.

Samsung'a ait Galaxy serisi akıllı telefon ve tabletlere karşı satış yasağı istemi sadece Avrupa' da değil ABD mahkemelerinde de bulunuyor. Şuan için yasak talebi ABD' de kabul edilmesede ilerleyen günlerde karar değişebilir.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Apple' ın sözcüsü Kristin Huguet, tasarımdan arayüze kadar Samsung' un son modellerinin iPhone ve iPad' den kopyalandığı ve fikri haklarının çalınmasına sonuna kadar engel olacaklarını belirtti.

Şuan için verilen karardan memnun olan Samsung, 25 Ağustos' ta Galaxy Tab 10.1' i mahkeme karşısında savunacak. Kesin kararın ise Ekim ayında verilmesi bekleniyor. O zamana kadar da Samsung bahsi geçen cihazını satabildiği kadar satacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.