Güncel

Samsung işçisinin ölümüne neden oldu mu?

Samsung'un bir işçisinin ölümü ile ilgili olarak firmaya dava açıldı.

Samsung işçisinin ölümüne neden oldu mu?

Dev teknoloji üreticileri yaptıkları başarılı teknoloji ürünlerinin yanı sıra ürünlerini imla ettiği fabrikalarda çalıştırdıkları işçilerin sorunları ile de gündeme geliyorlar.  Bu konuda en çok gündeme gelen firma Apple. Ürünlerinin imal edildiği Foxconn fabrikasiında olayların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi Apple'ın ardından bu seferde Samsung firması yeni bir sorunla karşı karşıya kaldı.

Samsung'un Güney Kore'de bulunan tesisinde 1995-2000 yılları arasında çalışan ve Ağustos 2009 yılında 3. aşama göğüs kanserine yakalandığını öğrenen Kim kod adlı işçi, geçen yıl Mart ayında ölmüştü.

1355570110_samsungworkers.jpg

Kim'in ölümü üzerine ailesi de tesiste zehirli organik çözeltiler ve radyasyon kaynaklarına maruz kaldığı gerekçesiyle Samsung'a ölüme sebebiyet vermekten dava açtı.

Mahkeme ise bu dava üzerine, Kim'in göğüs kanseri hastalığının tamamen zehirli maddelere maruz kalmaktan kaynaklandığı şeklinde bir karar verilemeyeceğine, çünkü ne kadar bu maddelere maruz kaldığının anlaşılamadığına, ancak Samsung'un ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulunduğuna karar verildiğini açıkladı.

Samsung firmasının bundan öncede gerekli tedbirleri almadığı için ölüme sebebiyet vermekten dolayı üç davası daha bulunuyordu.

Yorumlar
android daima
isci guvenligi onemli samsungun bu konuda duyarli olmasini dileriz milyar dolar kazanan bir firma bir kac milyon yatirimla bu konularda iscilerine saglikli sartlar sunmali mesuldur tum is verenler Allah katinda
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.