Samsung büyümeye devam ediyor!

2022 yılının ikinci çeyreği için Samsung, rekor kırarak 59.4 milyar dolarlık konsolide gelir elde ettiğini açıkladı.

Samsung büyümeye devam ediyor!

Samsung, uzun yıllardır birçok alanda faaliyet gösteriyor. Akıllı telefon sektörü bunlardan sadece bir tanesi. Akıllı telefon pazarının ne önemli oyuncularından bir tanesi olan şirket, kârlılık anlamında ise Apple’ın hemen arkasında bulunuyor. Koreli üreticinin 2022 yılı ikinci çeyrek sonuçları da şirketin başarısını bir kez daha ortaya koydu.

Samsung büyümeye devam ediyor

2022’nin ikinci çeyreği için Samsung, rekor kırarak 59.4 milyar dolarlık konsolide gelir açıkladı. Samsung’un işletme kârı da 10.8 milyar dolara ulaştı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 daha fazla olan bu seviye aynı zamanda şirketin 2018 yılından bu yana ulaştığı en yüksek miktar olarak göze çarpıyor.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, şirketin yarı iletken veya Cihaz Çözümleri (DS) departmanları bu rakamlara büyük katkı sağlamış durumda. Şirket sektörlerdeki başarılı rakamlar sayesinde art arda ikinci çeyrekte de tarihi seviyelerini aştı.

DS departmanı, çoğunlukla sunucu çipi talebi sayesinde, ikinci çeyrekte 21.9 milyar dolar konsolide gelir ve 7.7 milyar dolar işletme kârı açıkladı. Ancak, cep telefonları ve bilgisayarlar gibi tüketici ürünlerine yönelik çip talebi, makro ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeniyle beklenenden çok daha zayıf olarak gerçekleşti.

Samsung ayrıca, tüketici cihazlarına yönelik talebin de zayıf kalmasını bekliyor. Hatta taleplerin düşmeye devam etmesi durumunda tüm sektörü etkileyebileceği belirtiliyor. Tahmin edilebileceği gibi Samsung’un akıllı telefon departmanı da bu durumdan kötü etkilenmiş durumda.