Samsung rekorlara doymuyor! IBM’i geride bıraktı işte nedeni...

Her yıl ABD'de 8000'den fazla patent başvurusu yapan Samsung, 2022 yılında Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan IBM'i geride bırakarak patent rekoru kırdı.

Samsung rekorlara doymuyor! IBM’i geride bıraktı işte nedeni...

2022 yılında patent çalışmalarını hızlandıran Samsung, IBM’i geride bırakmayı başardı.

Patent rekoru kırdı

Samsung Electronics, 2022’de ABD’de bir önceki yıla yakın olan 8.513 faydalı patent başvurusu yaptı. IBM ise bir önceki yıla göre yüzde 44 düşüş ile 4.743 adet patent ile ikinci sıraya düştü.

2020 yılında patent başvuru sayısını azaltan IBM, 1996’dan 2022’ye kadar fikri mülkiyet yaklaşık 27 milyar dolarlık kazanç elde ettiklerini açıkladı. IBM araştırma başkanı Dario Gil, “Artık sayısal patent liderliği peşinde koşmamaya, fikri mülkiyet gücü olarak kalmaya ve önceliğimizde dünyanın en güçlü portföylerinden birine sahip olmaya devam etmeye karar verdik” dedi.

IBM’in odağını hibrit bulut bilgi işlem, yapay zeka yongaları, siber güvenlik ve kuantuma kaydırdığı biliniyor. Her yıl 8.000’den fazla yeni patent yayınlayan Samsung, görüntüleme sistemleri ve sesli iletişim ağırlıklı patentler ile karşımıza çıkıyor.

LG, ABD’de en çok patent başvurusu yapan üçüncü şirket olarak karşımıza çıkıyor. IBM’in patent sayısına yakın olan şirket, geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 daha fazla patent başvurusu yaptı.

Dördüncü sırada ise otomobil şirketi olan Toyota yer alıyor. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 11 artış gösteren patent sayısı, Toyota’nın ar-ge çalışmalarına verdiği önemi doğrular nitelikte.