Güncel

Samsung üçüncü çeyrekte hayal kırıklığı yaşadı

Bu yılın üçüncü çeyreğine ait mali sonuçlarını açıklayan teknoloji firması Samsung, beklentilerin altında bir performans sergiledi.

Samsung üçüncü çeyrekte hayal kırıklığı yaşadı

Güney Kore merkezli teknoloji firması Samsung, 2019 yılının üçüncü çeyreğine ait mali sonuçlarını duyurdu. Açıklanan sonuçlar beklentilerin oldukça altında kaldı.

Samsung üçüncü çeyrekte hayal kırıklığı yaşadı

Faaliyet kârını bir önceki çeyreği göre yüzde 18 oranında artıran marka bu artışa rağmen faaliyet kârında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56'lık bir düşüş yaşadı.

Öte yandan söz konusu çeyrekte Galaxy Note 10 cep telefoınu ailesini piyasaya sürdüğü için mobil cihaz tarafında yüzü gülen markanın bu kategoriusindeki faaliyet kârı yüzde 32 arttı ve 2.92 trilyon Won (2.52 milyar dolar) ulaştı. Ancak son çeyrekte bu kategorideki gelirlerin azalması bekleniyor.

Birçok farklı kategoride ürünleri bulunan markanın OLED üretimi de mobil cihaz tarafındaki taleplerin artmasıyla yükseldi. Marka en büyük darbeyi ise yarı iletken alanında aldı. Bu kategorideki satışları çok keskin bir şekilde düşen Samsung, işletme kârı anlamında bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 77'lik bir düşüş yaşadı.

Samsung'un 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki mail sonuçlarına bakacak olursak şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz:

  • İşletme Kârı: 7.78 trilyon Won (6.7 milyar dolar) (Geçen yıl bu rakam 17.57 trilyon Won idi.
  • Net gelir: 6.29 trilyon Won. Bir önceki yıl bu rakam 13.15 trilyon idi.
  • Konsodile gelir: 62 trilyon Won. Bir önceki yıl 65.46 trilyon won idi.
  • Hisse başına kazanç 899 Won oldu. Bir önceki yıl bu rakam 1.909 Won idi.
Yorumlar
mantıklı
on binliraya telefon satarlarsa olacağı bu... xiomi yi vivo yu örnek alsın biraz..
Cevapla
Dmir
Xiaomiyi örnek verirken sanırım lite modellerini baz aldınız zira çıkarttılar amiral gemileri ucuzda sayılmaz ucuz anlayışınız neye göre acaba lite modelleri bile asgari ücretin üstünde enteresan
Yiğit
Bu zamana kadar milleti kazıkladınız şimdi millet Çinliler eliyle sizi cezalandırıyor. Kaliteli uygun fiyata mal vermezsen apple bile topun ağzında, Nokia nasıl güme gitti kimsenin yeri sağlam değil.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.