Güncel

Samsung ve LG'nin memleketinde Apple ofisine baskın!

Samsung ve LG'nin memleketi Güney Kore'de iPhone X satışı engellenmek mi isteniyor?


Birkaç gün önce, Apple iPhone X'in sona eren ön sipariş döneminde Güney Kore'de çok başarılı olduğu söylenmişti. Bu, Apple’ın onuncu yıldönümü iPhone modelinin, LG ve Samsung'un kendi arka bahçesinde satın alınabileceği anlamına geliyor. Geçen hafta Koreli operatör SK Telecom'un iPhone X'in ön sipariş envanterini satması yalnızca 3 dakika sürdü. Geçen yıl, SK Telecom'un Apple iPhone 7 ve Apple iPhone 7 Plus'ın ön sipariş envanterini satması 20 dakika sürmüştü.

Güney Kore'de iPhone X piyasaya sunulmadan bir önceki gün olan Perşembe günü, yetkililer Apple'ın Güney Koreli karargahına baskın düzenledi ve çalışanların Amerikan şirketinin ticari uygulamaları hakkında sorular sordu. Komplo teorisyenleri, Güney Kore'nin Samsung ve LG adına ülkedeki iPhone X uygulamasına bir şekilde müdahale etmeye çalışıp çalışmadığını merak ediyor. Düzenledikleri baskında Güney Koreli yetkililer, Apple'ın ülkedeki akıllı telefonu tekelleştireceğinden korkuyor. Örneğin, 2015 yılında Apple, Güney Koreli telefon pazarının %33'ünü kontrol etti ve ülkenin MTK'si yabancı üreticilerinin yerli telefon piyasasına zarar verip vermediğini araştırıyor.

Güney Kore'de Samsung kısa süre önce 'Galaxy Yükseltme' adlı bir programı başlattı. Bu program, Güney Kore'de 10.000 iPhone kullanıcısının Samsung Galaxy S8 veya Samsung Galaxy Note 8'i bir ay denemeiçin yapılıyor. 

Güney Koreli yetkililer, Apple'ın Güney Kore'deki Merkezinin baskınıyla ilgili henüz bir bilgi vermedi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.