Samsung'a cinsiyet ayrımcılığı suçlaması

Samsung'un kadınları etkinliklerinde yoğun olarak kullanması tepkilere neden oldu.

Samsung'a cinsiyet ayrımcılığı suçlaması

Samsung firması akıllı telefonları ile popüler olmasına rağmen elektronik ev eşyaları ile de oldukça gündemde. Şirket birçok alanda kullanıcılara ürün temin ediyor. Ancak Samsung'un son zamanlarda tanıtımlarda kadın dansçılarla düzenlediği erotik dans gösterileri büyük eleştiri aldı.

Samsung düzenlediği etkinliklerde teknoloji ve kadın etkileşimini 'tamamen yanlış değerlendirmekle' eleştiriliyor. Yeni ürünlerini tanıtırken cinsel ayrım yaparak kadınları alakasız yerlerde kullanılması ile suçlanan Samsung, cinsel ayrım yaptığı gerekçesi ile medyadan oldukça büyük tepki aldı.

1364205014_samsungwebeyn.jpg

Galaxy S4 tanıtımı etkinliğinde cihazın özelliklerini tanıtırken anlamsız bir şekilde kadınları kullanan şirket, New York'ta Galaxy S4'ün tanıtıldığı gün, Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde gerçekleştirilen buzdolabı etkinliği de teknoloji sitelerinin eleştirisine maruz kaldı. Bu etkinlikte sahneye çıkan dansçı kızlar, bir buzdolabı lansmanı için fazlasıyla erotik bir tanıtım yapması, Twitter'da tartışma konusu oldu.

Galaxy S4'ün 'Air Gesture' ve 'Smart Pause' özelliğinin tanıtılması kısmında da, sahnede altı tane kadın oyuncu kullanıldı. Kadınlar, ellerindeki Galaxy S4 ile kendilerine içki servisi yapan garsonla eğlendi, sonlara doğru üzerini çıkararak yarı çıplak kalan bahçıvanla ilgilendi.

Eleştirilere karşı tepkisiz kalmayan Samsung bu durumdan dolayı özür diledi. Samsung Güney Afrika'nın pazarlama ve iletişim başkanı  Michelle Potgieter, "Düzenlediğimiz son etkinlikler sonrasında, tüm ürünlerimizin tanıtımında kadınların ön plana çıkmasından bir rahatsızlık duyulduğunu fark ettik. Samsun Güney Afrika, çok büyük yerel piyasada tüm müşterilerimize ulaşmayı amaçlamakta ve gerçekleştirdiği etkinliklerde hiçbir tüketiciyi izole etmemeye veya gücendirmemeye özen göstermektedir" dedi.