Güncel

Samsung'dan çocuk işçi çalıştıran tedarikçi için şok karar

Samsung, çocuk işçi çalıştıran tedarikçilerden biri ile işbirliğini askıya aldı.


Geçtiğimiz günlerde Samsung’un tedarikçi firmalarından birinde çocuk işçi çalıştığı haberleri Güney Koreli şirketi 3 gün sonra da olsa harekete geçirdi.

Şirket, Pazar akşamı açıklama yaparak çocuk emeğini sömürmekle suçlanan tedarikçi firmalardan biriyle işbirliğini askıya almaya karar verdiğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberde, Samsung’un Çinli tedarikçisi Shinyang Electronics’in bazı çocukları zor koşullarda ve mesai olmadan haftanın yedi günü 11 saat çalıştırdığını iddia etmişti.

Bu haber üzerine Samsung, bir soruşturma yaptı ve bu tedarikçi ile işbirliğini askıya aldığını açıkladı. Pazar günü açıklama yapan Samsung, 2013 yılından bu yana ve sonuncusu 25 Haziran’da olmak üzere Shinyang tesisine üç ayrı denetim yapıldığını, ancak çocuk işçiliğine dair herhangi bir kanıt bulunmadığını söyledi. Çin Emek İzleme Örgütü'nün raporunu takiben, Samsung aynı tedarikçiye başka bir denetim yaptı ve "yasadışı işe alım sürecinin" 29 Haziran'da meydana geldiğine dair kanıtlar bulunduğunu ifade etti.


1405416090_sprint-samsung-galaxy-s5-sport-116.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.