Güncel

Samsung'un 'Gizlilik Sözleşmesi'indeki ayrıntı kullanıcıyı korkutuyor!

Samsung'un akıllı telefonlarından sonra akıllı televizyonlarındaki gizlilik sözleşmesinde yer alan ibare kullanıcıları tedirgin ediyor.


Teknolojik gelişmelerle birlikte artık kullandığımız her elektronik cihaz akıllı sıfatını kazanmış bulunuyor. Ancak bu kadar akıllılık, kullanıcıları korkutmaya başladı.

Paranızla satın aldığınız cihazların sizin bilgilerinizi toplaması hatta bu verileri üçüncü kişilerle paylaşması hangi mantıkla savunulur bilemeyiz ama, firmaların yeni akıllı cıhazlarındaki "Gizlilik Sözleşmesi" kullanıcılardan tepki almaya devam ediyor. Bu korkuyu tetikleyen bir adım da Güney Koreli teknoloji devi Samsung'dan geldi. 

1423491283_img20150209160832.jpg

Samsung, yeni ürettiği veri toplayan akıllı televizyonlar için hazırladığı gizlilik sözleşmesiyle kullanıcının verilerini üçüncü kişiler ile paylaşabilecek. Şirket, verilen sesli komutlarını, konuşmaları ve cümleleri yakalayıp ona göre tepki veren televizyonlarıyla topladığı bu verileri ses tanıma özelliğinin geliştirilebilmesi için saklıyor. Ancak kullanıcıyı endişelendiren bu değil. 

Şirket ses tanımayla kaydedilen cümlelerin içerisinde yer alan önemli bilgileri üçüncü taraflara da transfer edilebileceğini sözleşmede belirtmiş durumda. Tabii bu Samsung'a özgü bir durum değil. Ses tanıma özelliğine sahip cihazlar diğer büyük firmalar tarafından da üretiliyor ve kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemek için benzer dinleme ve kayıt işlemlerini gerçekleştirdikleri biliniyor. Ancak bu verileri "gizlililik sözleşmesi" adı altında üçüncü taraf kişiler ile paylaşabileceğini sözleşmesinde belirtmesi Samsung'un yoğun tepki almasına sebep olmuş durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.