Samsung'un yeni kamera sensörleri neler sunuyor?

Samsung, yeni nesil kamera sensörlerini tanıttı. Bu yeni sensörler, akıllı telefon fotoğrafçılığında devrim yaratacak gibi görünüyor.

Samsung'un yeni kamera sensörleri neler sunuyor?

Samsung, yeni nesil ISOCELL kamera sensörlerini tanıttı. Üç yeni model olan ISOCELL GNJ, ISOCELL HP9 ve ISOCELL JN5, özellikle telefoto ve ultra geniş açılı kameralar için ideal özellikler sunuyor. Bu sensörler, birçok Android akıllı telefon markası tarafından kullanılacak gibi görünüyor.

ISOCELL GNJ, 50 MP çözünürlüğe sahip ve 1µm piksel boyutuyla dikkat çekiyor. 1/1.57 inç optik formatı ve çift piksel otomatik odaklama özelliği sayesinde düşük ışık koşullarında bile hızlı ve doğru odaklama sağlıyor. Sensör, in-sensor zoom teknolojisiyle optik zoom lenslerle birlikte çalışarak görüntü kalitesinde kayıp olmadan daha iyi zoom imkanı sunuyor. Ayrıca, iyileştirilmiş anti-yansıtıcı katman ve yüksek kırılma indisine sahip mikro lens ile ışığı daha iyi topluyor ve istenmeyen yansımaları azaltıyor. Bu sensör, ön izleme modunda %29, 4K 60fps video kaydederken ise %34 daha az enerji tüketiyor.

ISOCELL HP9, 200 MP çözünürlük ve 1/1.4 inç optik formatıyla geliyor. 0.56µm piksel boyutuyla, önceki ISOCELL HP3 sensörüne göre %12 daha yüksek ışık duyarlılığı ve %10 daha iyi otomatik odaklama sunuyor. Hem ana hem de telefoto kameralar için kullanılabilir ve Vivo X100 Ultra’nın telefoto kamerasında şimdiden yerini aldı. Yüksek kırılma indisine sahip mikro lensi, RGB renk filtresine ışığı daha iyi yönlendirerek renk doğruluğunu, otomatik odaklama hızını ve ışık duyarlılığını artırıyor. Düşük ışık performansını 4x4 piksel birleştirme teknolojisi ile iyileştirirken, gerçekçi arka plan bulanıklığı oluşturabiliyor. 2x ve 4x in-sensor zoom yeteneği ile 3x optik zoom lens ile birlikte 12x optik kaliteye yakın zoom yapabiliyor.

ISOCELL JN5, 50 MP çözünürlük ve 1/2.76 inç boyutuyla özellikle ultra geniş açılı kameralar için ideal bir seçenek sunuyor. İyileştirilmiş otomatik odaklama ve geniş renk gamı sayesinde tutarlı bir kamera deneyimi sağlıyor. Dual Vertical Transfer Gate (Dual VTG) teknolojisi ile piksel şarj aktarımını geliştirerek düşük ışıkta gürültüyü azaltıyor. Super Quad Phase Detection (Super QPD) özelliği, yatay ve dikey faz farklarını karşılaştırarak otomatik odaklama doğruluğunu artırıyor. Daha geniş dinamik aralık ve HDR performansı için Dual Slope Gain (DSG) teknolojisini kullanıyor ve ışık sinyallerini geniş renk aralığı için amplifiye ediyor. Küçük boyutu sayesinde ön, telefoto veya ultra geniş açılı kameralarda kullanılabiliyor.

Samsung Electronics’in Sistem LSI Sensör İş Birimi Başkan Yardımcısı ve CTO’su Jesuk Lee, “Görüntü sensörü performansını artırmak ve ana ve yardımcı kameraların birlikte daha iyi çalışmasını sağlamak, endüstrinin yeni yönü. Yeni mobil sensörlerimizle sektör standartlarını belirlemeye ve teknoloji sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz” dedi.

Samsung'un yeni kamera sensörleri neler sunuyor? - Resim : 1