Güncel

San Francisco katil robot kararının onayını iptal etti!

Bir hafta önce, San Francisco Polis Departmanı (SFPD), belirli koşullar altında şüphelileri öldürebilecek robotların kullanımı için yetkili yerlere dilekçe vermiş ve onay almıştı. Yeni alınan karara göre robotların kullanılması kararı askıya alındı. İşte detaylar.

San Francisco katil robot kararının onayını iptal etti!

Kasım ayının sonlarında, San Francisco Denetleme Kurulu, şehrin polis gücünün şiddet uygulayan veya silahlı şüphelilerle karşı karşıya kaldığında ölümcül bir güç seçeneği olarak uzaktan kumandalı robotları kullanmasına izin verecek bir öneriyi onaylamıştı, ancak şu an fikirlerini değiştirmiş görünüyorlar. 

Verilen onay ile birlikte San Francisco Polis Departmanı (SFPD), kurtarılabilecek kişiler olduğunda uzaktan kontrol edilebilen silahlandırılmış robotlarla tehlike arz eden kişileri öldürebilecekti. Ancak SFPD'nin bildirdiği üzere, mevcut kullanılan robotların silahlandırılmamış olduğu ancak robotların üzerlerine patlayıcı yerleştirilerek kullanılabilecekleri öğrenilmişti.

Onay sonrası yetkililer, robotları ancak diğer tüm olasılıkları tükettikten sonra öldürücü güç için kullanabileceklerdi ve yüksek rütbeli yetkilinin onların kullanılması için onayı gerekecekti. Tüm bu açıklamalara rağmen çok sayıda kişi durumu kabul etmedi. Çok tepki çeken konu için birçok kuruluş protesto düzenledi. Tüm bu olanlar üzerine beklenen şekilde denetim otoriteleri katil robotların kullanılmasını öneren politika incelenmek üzere iptal ettiler. Kesin bir karar alınmış olunmamasına karşın bomba donanımlı robotların kullanımına ilişkin daha katı kurallara sahip olmak için yasada daha fazla değişiklik yapabilir veya eski öneri tamamen rafa kaldırılabilir ancak kararın eski hali ile tekrar gündeme gelmesi beklenmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.