Sanal polis devriyede!

Bundan sonra internette suç işleme oranı değişirmi acaba?

Sanal polis devriyede!

Polisler artık gün boyu sanal devriye ile işlenen suçları takip ediyor.
İstanbul Asayiş Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Sürel , internet ve bilişim suçlarıyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamalarda internetin iyi yönde kullanıldığı zaman fayda sağladığını yanlış kullanıldığı takdirde zarar verebileceğini söyledi.
Bilişim Suçları Büro Amirliği Asayiş Şube Müdürlüğünün çalışma alanına giren bilişim suçlarının soruşturmasını yaptığını belirterek öğrenmenizde fayda gördüğümüz şu önemli açıklamalarda bulundu.

1327849405_710721detay.jpg

''İnternet ortamında 24 saat sanal devriye yapan görevlilerimiz var. Suça karışan kişileri yakalamakla görevli dışarıda görev alan ekiplerimiz, şüphelilerden elde edilen delillerin (CD, DVD, flash bellek, harici disk, hard disk, cep telefonu ve dijital verileri barındıran her türlü cihazlar) incelendiği dijital delil inceleme laboratuvarımız, teknik inceleme yapan ve bilirkişi raporu düzenleyen görevlilerimiz, tahkikatta çalışan görevlilerimiz olmak üzere büro amiri Koray Erşin'le birlikte konusuna hakim ve tecrübeli toplam 36 personelle çalışıyoruz.''

Sürel, Bilişim Yoluyla İşlenen Suçlar Büro Amirliğinin 2010 ve 2011 yıllarındaki istatistiklerine ilişkin ''Sosyal paylaşım sitelerine ilişkin 2010 yılında çeşitli konularda 2 bin 606 şikayet alındı. Geçen yıl ise 3 bin 744 şikayet aldık'' dedi.

BİLİŞİM SUÇU TÜRLERİ
Sürel, internet konusunda büro amirliğine en çok şikayet gelen suç türlerini ise şöyle sıraladı:

''-Tehdit; internetten, sosyal paylaşım sitelerinden ya da mail yoluyla kişinin kendisine veya yakınına, hayatına veya vücut dokunulmazlığı veya cinsel dokunulmazlığına zarar verecek şekilde yapılan saldırılar.

-Şantaj; internetten tanışarak güven telkin ettikten sonra karşısındaki kişinin özel hayatına ait bilgi veya görüntülerini alarak bunları başkalarıyla paylaşacağını söyleyerek para veya menfaat talebinde bulunmak.

-Hakaret; sosyal paylaşım sitesinden ya da e-mail yoluyla kişileri başkalarına karşı onur kırıcı, küçük düşürücü ifadelerle şeref ve saygınlığına saldırı yapmak.

-Çocukların cinsel istismarı; internet üzerinden çocukları değişik vaatler veya şantaj yoluyla kandırarak cinsel istismarda bulunmak.

-Müstehcenlik; cinsel içerikli müstehcen görüntü veya yazıları çocuklara göstermek, okutmak, yaymak veya kullanımını sağlamak ve çocukları bu suçlarda kullanmak.

-Fuhuş; internet üzerinden fuhşa aracılık etmek, teşvik etmek veya suçu kolaylaştırmak.

-Kumar oynanması için imkan sağlama; internetten yasal olmaksızın bahis ve kumar sitesi oluşturmak.

-Dolandırıcılık; internet üzerinde kendini farklı meslekten veya kişilikten tanıtarak tanıştığı kişilere evlilik vaadinde bulunarak kandırma veya menfaat sağlamak, güvenli olamayan sitelerden ürün satışı yaparak parayı aldıktan sonra ortadan kaybolmak, ürün satışı adı altında kaparo alarak ortadan kaybolmak, çalıntı malı internet üzerinde çok ucuz fiyata satmak, banka hesap bilgilerini ve şifrelerini ele geçirerek hesabını boşaltmak, kredi kart bilgilerini ele geçirip para çekmek.

-Kişisel verileri kaydetmek ve kişisel verileri hukuka aykırı bir şekilde başkalarına vermek.

-Başkasına ait profil oluşturarak elektronik mail adresi almak ve bu kişiler adına başkalarına küfürlü mesajlar göndermek, özel hayatına ait görüntü ve fotoğraf yayımlamak.''-Güvenli internet kullanımı-''Suçluların birçoğu gerçek hayatta yapamayacağı suçları sanal alemde yapmaya çalışıyor'' diyen Sürel, güvenli internet kullanımı için ise şu önerilerde bulundu:

''İnternete bağlanırken kablosuz modem kullanıyorsak mutlaka şifrelemeli ve hatta mac adresi filtresini etkinleştirmeliyiz. Yani modemden yalnızca izin verilen mac adresine sahip bilgisayarlar internete bağlanacaktır. Bilgisayarlarımızı dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korumak için lisanslı işletim sistemi ve güncel virüs programı kullanmalıyız. Sanal arkadaşlık veya dosya paylaşımı gibi üyelik isteyen sitelerde kimlik numarası veya anne kızlık soyadı gibi kişisel bilgileri paylaşmamalıyız. Sanal ortamda kullanılan şifrelerin tahmini zor şifrelerden seçmeliyiz. Doğum tarihi ya da sıralı rakamlardan oluşan şifreler kolaylıkla ele geçiriliyor. Şifreleri zaman zaman değiştirmeli ve aynı şifreyi birden fazla sitede kullanmamalıyız. Virüs barındıran sitelere, özellikle cinsel içerikli sitelere çok fazla girilmemeli. Virüslerin yapılma amacı kişisel verilere erişim, reklam geliri elde etmek, sanal diğer ortamlara saldırı yapmak içindir.

İnternet üzerinden alışveriş yapacaksak güvenilirliği tescillenmiş sitelerden alışveriş yapmalıyız. İnternet kullanan çocuklarımızı kontrol altında tutmalıyız ve sık sık denetlemeliyiz. Çocukların internette kimlerle konuştuğu veya mailleştiklerini sık sık kontrol etmeliyiz. Çocuk istismarcıları, çocukların çok kullandığı oyun siteleri veya sosyal paylaşım sitelerine uğramakta ve kendilerini de çocuk olarak tanıtıp ahlaksız tekliflerde bulunarak kandırabilmekte ya da kötü alışkanlıklar aşılamaktadır. Çocukların gerek fiziki, gerekse psikolojik gelişimini göz önünde bulundurarak, internette çocukların yaşına uygun olacak kullanım süreleri belirlemeliyiz.''

SANAL DÜNYADA İŞLENEN SUÇUN DELİLİ
İnternet kullanıcılarının artmasıyla bilişim yoluyla işlenen suçlarda da artış olduğunu belirten Sürel, ''Bunun nedeni ise gerçek hayatta suç işlemenin riskli ama sanal hayatta daha kolay olması, kısa yoldan para kazanma hırsı, psikolojik rahatsızlıklar ve kanunda cezasının olmadığı varsayımı olarak sıralayabiliriz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki; gerçek hayatta işlenen her bir suç için olay yerinde suçluya ait mutlaka bir iz veya delil olduğu gibi sanal alemde de işlenen her suç mutlaka bir delil bırakır. Ortam sanal olsa bile işlenen suç gerçektir. Kanunu bilmemek de mazeret değildir'' dedi.

SANAL ALEMİN MAĞDUR ÜNLÜLERİ
Sürel, geçen yıl sanal alemden şikayetçi olan ünlülere ilişkin şu bilgileri verdi:

''-Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Erol Köse'ye sosyal paylaşım sitesi üzerinden hakaret yapıldığına dair soruşturma aydınlatıldı, şüpheli hakkında yasal işlem yapıldı.

-Şişli Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ömer Zülfü Livaneli'ye sosyal paylaşım sitesinde meçhul bir profilden hakaret edilmesiyle ilgili soruşturma halen devam ediyor.

-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Seda Sayan ve Hülya Avşar'ın kendilerine hakaret edildiği yönündeki şikayetleri de aydınlatıldı.

-Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ümran Erler'in elektronik posta ve profillerini ele geçiren şüpheli belirlendi ve hakkında yasal işlem yapıldı.

-Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Seyhan Soylu'nun hakaret şikayeti de aydınlatıldı.''