Güncel

Satoshi Nedir? En küçük Bitcoin birimini anlayalım.

Tek bir Bitcoin tıpkı dolar gibi bölünebilir ve en küçük birime Satoshi denir. Gelin bu birimi yazımızın devamından daha detaylı inceleyelim.

Satoshi Nedir? En küçük Bitcoin birimini anlayalım.

Bir Bitcoinde 100 milyon Satoshi (sat) vardır, yani her Satoshi 0.00000001 BTC değerindedir. Bir Satoshi'nin bir sent değerinde olması için 1 BTC'nin 1 milyon dolar değerinde olması gerekir.

Satoshi Nedir? En küçük Bitcoin birimini anlayalım.

2022'nin başlarında, bir Satoshi bir sentin yirmide birinden daha az değere sahip. Satoshi, Bitcoin'in tek alt bölümü değildir. Bir milibitcoin, bir Bitcoinin binde biri veya 0.001 BTC için kullanılan bir terimdir. Bir mikrobitcoin, bir Bitcoinin veya 0,000001 BTC'nin milyonda biridir. Lightning ağında, Satoshi'den bile daha küçük bir birim kullanarak işlem yapmak mümkündür. Millisatoshi olarak bilinen bu birim ise, tek bir Satoshi boyutunun binde birini temsil eder. Ancak bu, Bitcoin ağının kendisinde kullanılamaz.

Satoshis veya diğer küçük birimler gibi terimler kullanmak, kullanıcıların çok küçük miktarda kripto para birimi söz konusu olduğunda sıfır dizileri yazmak zorunda kalmamaları anlamına gelir.

Bir kahve satın almak gibi mikro işlemleri kolaylaştırmak için Bitcoinleri kesirlere bölmek gereklidir. Ancak varlığın yüksek oynaklığı nedeniyle uygun bir değişim aracı olarak görülmemektedir. Satoshiler, tek bir Bitcoin'in on binlerce dolara yükselmesinden bu yana vazgeçilmez hale geldi. Ayrıca, potansiyel yatırımcıların tam bir Bitcoin satın almak yerine 1 $ değerinde BTC satın alabilecekleri anlamına geliyor.
 
Bitcoin'in blok ödülleri her dört yılda bir kabaca yarıya düştüğünden, her 10 dakikada bir basılan yeni tokenler bir noktada Bitcoin yerine Satoshi olarak sayılacaktır. Satoshiler var olduğu için, yeni Bitcoin basımının önümüzdeki yüzyılda bir noktada durması gerekecek. Sonsuza kadar daha küçük ve daha küçük miktarlarda yeni Bitcoin basmaya devam etmek mümkün olmayacak.
Satoshi, Bitcoin'in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun adını almıştır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.