Güncel

SEC başkanı, kriptoyu ana akımdan engelleyebilecek mi?

SEC başkanı, kriptoyu ana akımdan engellemek için 'mevcut tüm araçları' kullanmaktan bahsediyor!

SEC başkanı, kriptoyu ana akımdan engelleyebilecek mi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) başkanı Gary Gensler, kripto alanının ana akıma girmesini  daha karmaşık ve zorlu hale getirdiği iddialarına yanıt verdi.

SEC başkanı, kriptoyu ana akımdan engelleyebilecek mi?

Gensler'e göre, düzenleyicinin girişimleri, doğrudan onlarla konuşmak da dahil olmak üzere piyasa katılımcılarının düzenlemelere uymasını sağlamak için mevcut araçlardan yararlanırken yatırımcıları korumayı amaçlıyor, dedi.

Daha önce kripto sektörünü boğduğu iddiasıyla eleştirilere maruz kalan Gensler, yalnızca birkaç tokenin kayıtlı aracılara sahip olduğunu kabul etti, ancak iş modellerindeki çatışmalardan endişe duyduğunu dile getirdi.

“Mevcut tüm araçları kullanıyoruz. Doğrudan piyasa katılımcıları ile konuşuyoruz. Biz toplantıları yapıyoruz, siz de böyle uyuyorsunuz diyoruz. İnsanların yatırım yaptığı ve bu paket ürünlere uygun şekilde uyması ve çözmesi gereken kumarhaneler. Oluşturdukları iş modeli çatışmalarla dolu. Yatırımcı halkı korumaya çalışmak için buradayız” dedi.

SEC başkanı, kriptoyu ana akımdan engelleyebilecek mi? - Resim : 1

Yönetmeliklerde teknolojinin tarafsız kalması

SEC başkanı, teknolojiden bağımsız düzenlemelerin önemini vurguladı ve ajansın amacının bu olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda, kripto para birimleri alanının yatırımcıları korumak için 'zaman içinde test edilmiş kurallara ve yasalara' ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Gensler “Bu alanın hayatta kalma ve başarı şansı varsa, yatırımcı halkı korumak için zamana göre test edilmiş kurallar ve yasalardır. Kamuya açıklama, tam, adil ve gerçeğe uygun açıklama, çatışmaları ele alır ve bu birleştirilmiş işletmeleri ayrıştırır ve müşterinin parasını, hakkını veya kendi fonlarını kullanarak elinizi müşterinin cebine sokmaz" diye ekledi.

Gensler'in son hissiyatı, SEC'in stake sektörünü hedef alan kripto alanına yeni bir saldırı başlatmasının ardından geldi. Özellikle SEC, kripto para borsası Kraken ile bir anlaşmaya vararak staking operasyonlarını sonlandırdı.

Konu hakkında yorum yapan Gensler, Kraken'in yasalara uymadığını ve anlaşmanın SEC'in 'temel pazarlığının' bir parçası olduğunu belirtti. Ticaret platformunun tam, adil ve gerçeğe uygun ifşa önlemleri uygulamadığını belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.