Güncel

SEC davası devam ederken, Ripple ne durumda?

6 Aralık 2022 itibarıyla, SEC davası güncelinde Ripple ne durumda?

SEC davası devam ederken, Ripple ne durumda?

Yüksek profilli iflas başvuruları ve müteakip piyasa gerilemesi gibi son kripto piyasası olaylarının yanı sıra, endüstrinin bir bölümü Ripple'ı ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu'na ( SEC ) karşı karşıya getiren devam eden davaya odaklandı. 

SEC davası devam ederken, Ripple ne durumda?

İlgili tarafların meseleyi muhtemelen çözeceklerine dair spekülasyonlarla birlikte, davanın artık bir sonuca yaklaştığına dair söylentiler var. Elbette, davanın sonucu genel kripto para birimi piyasasını etkileyecektir. Karar, muhtemelen hangi dijital varlıkların Amerika Birleşik Devletleri yasaları uyarınca menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini tanımlayacaktır.

Mevcut durumda, her iki taraf da mahkeme başkanı Analisa Torres'ten olumlu bir karar çıkmasını umarak son tekliflerini verdi. Son özette Ripple, düzenleyicinin XRP'nin bir yatırım sözleşmesi olduğunu, ancak "herhangi bir sözleşmesi, yatırımcı hakkı ve herhangi bir ihraççı yükümlülüğü olmadan" olduğunu ilan eden bir karara sahip olmayı hedeflediğini savundu.

Ripple'ın baş danışmanı Stuart Alderoty'ye göre, son başvuru mahkemenin şirket lehine karar vermesini istiyor. 3 Aralık'ta bir tweet'te avukat, şirketin "tüm kripto endüstrisi adına" oluşturduğu savunmadan gurur duyduğuna dikkat çekti.

Ripple'a göre SEC, 2013 ile 2020 arasındaki XRP satışının bir "yatırım sözleşmesi" teklifi olduğunu ve dolayısıyla federal güvenlik yasaları uyarınca bir menkul kıymet olduğunu kanıtlayamadı. Bu nedenle, blockchain firması "mahkemenin Davalının Önergesini kabul etmesi ve SEC'in Önergesini reddetmesi gerektiğini" belirtti.

XRP Üzerindeki Etkisi

Vaka ilerledikçe, yatırımcılar XRP'nin değerini ve sonucun piyasa değerine göre yedinci sıradaki kripto para birimini nasıl etkileyeceğini izlemeye devam ediyor. XRP'nin geçmişte mahkemenin Ripple lehine küçük kararlar vermesiyle ralli yaptığını belirtmekte fayda var.

Örneğin, hakim, XRP teknolojisini kullanan şirketlerden ve kripto para birimi endüstri gruplarından destekleyici brifingler kabul ettikten sonra token yükseldi.

Ripple, mahkemenin düzenleyicinin eski Bölüm Direktörü William Hinman ile ilgili belgeleri saklama girişimini reddetmesinin ardından bir galibiyet daha kaydetti. Belgeler, Hinman'ın Ethereum'un ( ETH ) menkul kıymetler olduğunu söylediği bir konuşmasını içeriyordu.

İlginç bir şekilde, Ripple'ın yasal sorunlarına rağmen, yatırımcılar şirketi desteklemeye devam ediyor ve Kasım 2022 itibariyle şirketin değerini 15 milyar dolara yükseltiyor.

XRP fiyat analizi

Küçük kazançların, hakim piyasa koşullarına rağmen XRP'nin 2022'de yükseliş ivmesini sürdürmesine yardımcı olduğunu belirtmekte fayda var. Basın zamanında XRP, son 24 saatte yaklaşık %1,5 kayıp kaydederek 0,39 dolardan işlem görüyordu.

SEC davası devam ederken, Ripple ne durumda? - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Genel olarak, XRP son zamanlarda konsolide olurken, 0,40 dolarlık direnç pozisyonunun altında işlem görüyor. Özellikle, mevcut fiyat seviyesine bağlı olarak, varlık 0,41 $ seviyesini aşarsa olası bir kırılmaya bakıyor.

Kapak tarafında, 0,38 $ pozisyonunun altına bir düşüş, XRP için yükseliş tahminini geçersiz kılabilir. Ayrıca, token 0,40 dolarlık destek seviyesini hedeflediğinden, XRP, varlığın Coinbase Cüzdanından çıkarılması gibi gelişmelerden etkilenmemiş göründü.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.