Güncel

Çok selfie çekiyorsanız, Selfitis olabilirsiniz!

Selfie çekmek hastalık haline geldi ve artık bir adı var.

Çok selfie çekiyorsanız, Selfitis olabilirsiniz!

Akıllı telefonların çıkması ile ön kameralar telefonlarda yerini almaya başladı. Daha sonra ön kamera ile çekilen fotoğraflar popüler olmaya başlandı ve adına “selfie” dendi. Ancak son yıllarda bu selfie insanlarda hastalık haline gelmeye başladı

2014'te, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin (APA) "selfitis" i yeni bir zihinsel bozukluk hastalığı olarak belirlediğine dair haberler gelmişti. O zaman ki haberlerin hepsi sahteydi ama şimdi gerçek oldu. Bu yeni zihinsel rahatsızlığı odak noktasına getiren araştırmalar, Madura, Hindistan'daki Thiagarajar Yönetim Okulu'ndan Janarthanan Balakrishnan ve Nottingham, İngiltere'deki Nottingham Trent Üniversitesi'nden Mark D. Griffiths tarafından gerçekleştirildi.

 

Hindistan'daki 225 öğrenci daha sonra araştırmada incelendi ve sınırda, akut ve kronik 'selfitis' olan üç grup yer aldı. Komik gelebilir, ancak bu çalışma aslında katılımcıların % 9'unun günde 8 kez kendi resmini çektiği ve % 25'inin sosyal medyada üç veya daha fazlasını paylaştıklarını ortaya koydu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.