Senato duruşması: Binance FTX'i iflas ettirdi!

Senato duruşması: Kevin O'Leary, Binance'i FTX'i iflas ettirdiği için eleştirdi!

Senato duruşması: Binance FTX'i iflas ettirdi!

“Shark Tank” adlı televizyon programının yıldızı ve artık çökmüş olan FTX kripto para borsasının eski savunucusu Kevin O'Leary, ticaret platformunu iflas ettiren olası nedenleri araştırdı.

Senato duruşması: Binance FTX'i iflas ettirdi!

O'Leary, hipoteziyle FTX'in kasıtlı bir hareket olarak nitelediği rakibi Binance tarafından iflas ettirildiğini iddia ederken, mesele patlamadan önce iki platformun bir münakaşaya girdiğini iddia etti. 14 Aralık'ta Senato Bankacılık Komitesi önünde ifade verirken.

Girişim kapitalisti, FTX ve Binance'in "birbirleriyle savaş halinde" olduğuna inandığını da sözlerine ekledi. Aynı zamanda O'Leary, Binance'in düzenlemeye tabi olmayan bir küresel tekel olduğunu ileri sürerken FTX'in çöküşünü yöneten CEO Changpeng Zhao'yu suçluyor.

dedi.

Senato duruşması: Binance FTX'i iflas ettirdi! - Resim : 1

Sabotaj İddiaları

TV kişiliği ayrıca Zhao'nun borsayı satın almak amacıyla FTX'i sabote ettiğini iddia etti.

Zhao'nun Twitter aracılığıyla borsanın tüm FTT varlıklarını satmayı planladığını açıklamasının ardından  FTX'in bir likidite kriziyle sarsıldığını belirtmekte fayda var.

Özellikle Zhao, Binance'in FTX'i satın almayı planladığını ancak kurucusu Sam Bankman-Fried'e yönelik dolandırıcılık iddialarının ortaya çıkması üzerine geri adım attığını da açıkladı.

O'Leary, yazılı ifadesinde FTX'in çöküşünün "yeni bir şey olmadığını" eklerken, olayın piyasayı kriptonun potansiyelinden vazgeçmeye zorlamaması gerektiğini vurguladı.

O'Leary, "FTX'te olanların temeline inmemiz gerekiyor, ancak çöküşünün kriptonun büyük vaadinden ve potansiyelinden vazgeçmemize neden olmasına izin veremeyiz" dedi.

O'Leary, pazarın geri kalanında FTX destanının tekrarlanmasını önlemek  için düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

O'Leary'nin FTX katılımı

Finbold tarafından bildirildiği üzere O'Leary, krizde kendisinin de para kaybettiğini belirterek FTX ile olan ilişkisini açıkladı. Ancak, şimdi iflas etmiş kripto para borsasını savunması için kendisine daha önce 15 milyon dolar ödenmişti.

Özellikle, Bankman-Fried banka havalesi dolandırıcılığı ve kara para aklama gibi sekiz suçlamayla karşı karşıyayken gözaltında olmasına rağmen ABD'li milletvekilleri FTX'in çöküşünü araştırıyorlar.