Güncel

Ses hızını aşan ilk insan - Red Bull Stratos

Red Bull Stratos projesi Felix Baumgartner'in uçuşuyla sağ salim tamamlandı!

Ses hızını aşan ilk insan - Red Bull Stratos

Uzay giysisi içindeki Felix Baumgartner saat tam 9:50’deparaşütüyle Roswell’den yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yere indi ve böylece uzayın sınırlarına yaptığı yolculuğu sağ salim tamamlamış oldu. Avusturyalı ekstrem sporcu bundan yalnızca 1 saat 40 dakika önce 50 metre yüksekliğindeki bir helyum balonuna takılı bir uzay kapsülüyle Roswell’den havalanmış ve neredeyse 22.000 metre yüksekliğe çıkmıştı.

1332081500_rbstfbaumjm0050.jpg

Uzayın sınırlarına doğru yapılan bu uçuşun amacı “Armstrong çizgisi” adı verilen sınırın üzerine çıkmak ve ilk defa gerçek koşullar altında testler yapmaktı. Armstrong çizgisinin üstüatmosfer-uzay sahasının dünya sınırlarının ve kurallarının ortadan kalktığı kısmıdır. İnsanların hayatta kalamayacağı, sıvıların buharlaşmaya başladığı ve sıcaklığın -60 santigrat derecenin altına indiği bir bölgedir. Bir insanın bu bölgede onları basınç kaybının neden olduğu kuvvetlerden ve oksijen yokluğundan koruyacak bir uzay giysisi olmadan hayatta kalması imkânsızdır. Baumgartner’in oraya ulaşmak için önce dünyanın daha yakınındaki bir başka “ölüm bölgesi”ni aşması gerekti. Baumgartner’in yükselişinin ilk 300 metresinde bir kaza olması halinde hiçbir kurtulma şansı olmayacaktı, çünkü kapsülden çıkmak ve paraşütünü açmak için hiç zamanı kalmayacaktı.

1332081532_rbstlifesjm0020.jpg

Baumgartner’in yükselişi ve kapsülden çıkışı aynen planlandığı gibi gerçekleşti. Baumgartner saatte 600 kilometreye yakın bir hızla dünyaya doğru düştü. Sporcu daha sonra işin en zor kısmının karşılaştığı inanılmaz soğuk olduğunu söyledi. “Ellerimi zorlukla hareket ettirebiliyordum. Bu konuda bir şeyler yapmamız gerekecek.” Avusturyalı sporcu uzayın sıra dışı boyutlarına alışmak konusunda da çalışması gerektiğini ekledi. Baumgartner, “Bir süre düştükten sonra paraşütü açmak istedim, ama sonra hâlâ 15.000 metre yükseklikte olduğumu fark ettim,” dedi.

1332081556_rbstcapsubg5367.jpg

Bu yakında gerçekleşecek 37 kilometre yükseklikten atlayış öncesisadece bir test atlayışı olsa da, Baumgartner yine de rekor kayıtlarına geçmeyi başardı. Sporcu o yükseklikten atlayıp hayatta kalan üçüncü kişi oldu. Ondan daha yüksekten aşağı atlayan sadece iki kişi var: Rus Eugene Andreev ve Amerikalı Joseph Kittinger. Bunların her ikisi de atlayışlarını 1960’larda gerçekleştirmişlerdi. Şu anda 83 yaşında olan ve Red Bull Stratos projesine akıl hocalığı yapan yaşayan efsane Kittinger,Baumgartner’in test uçuşunu da Roswell’deki Görev Kontrol merkezinden yönetti. Kittinger görev için işe alınan bilim, tıp ve uçak-uzay alanlarından 100’e yakın üst düzey uzmandan biri. Projenin teknik müdürü Art Thompson Stealth Bomber’ın yapımında çalışmış, tıbbi müdür Dr. Jon Clark da altı Uzay Mekiği uçuşunda mürettebat cerrahı olarak görev yapmıştı.

1332081556_rbstcapsubg5367.jpg

Bu test sadece kapsül sisteminin değil, stratosfer balonunun da aynen planlandığı gibi işlediğini ortaya koydu ve balon uzmanı Ed Coca da bunu teyit etti. Testten önceki gece 14.000 metreküp helyumla şişirilen hassas dev, aynen planlandığı gibi30 kilometrenin hemen altındaki bir yükseklikte uzaktan söndürüldü. Baumgartner’in içinde bulunduğu uzay kapsülü patlayıcı maddeyle balondan ayrıldı, bir paraşütün altında alçaldı ve sonra da zarar görmeden çöle indi.

1332081575_ekran-alintisi.jpg

Bu haftanın ilk günlerindeki iki test girişimi iptal edildikten sonra nihayet testi gerçekleştiren Baumgartner yüzünde geniş bir gülümsemeyle, “Bu test ekip için bir sonraki adımdan önce mükemmel bir motivasyon görevi görecek,” dedi. Önümüzdeki haftalarda New Mexico çölü aşırı rüzgârlı olacak ve bu tür balonla yükselmek imkânsız hale gelecek. Rüzgârlı mevsim geçtikten sonra bu sefer 27.000 metreden bir test daha yapılacak, ardından yılın sonraki aylarında Baumgartner ile ekibi rekoru kırmayı deneyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.