Güncel

Spam SMS ve aramaları engelleme ertelendi

İYS yani İleti Yönetim Sistemi'ne kayıt ve mevcut onayları yükleme süresi ileri bir tarihe ertelendi.

Spam SMS ve aramaları engelleme ertelendi

Yapılan açıklamaya göre, 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar için onay yükleme son tarihi 31 Aralık 2020 tarihine; bu onayların vatandaş tarafından kontrol edilme son tarihi ise 15 Şubat 2021 tarihine ertelendi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında hizmet sağlayıcıların İYS'ye kaydolmaları ve ticari elektronik ileti onaylarını aktarmaları gereken son tarihin 1 Aralık olarak belirlendiği anımsatıldı.

Spam SMS ve aramaları engelleme ertelendi

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının günlük hayattaki olumsuz etkilerinin devam ettiği ve iş süreçlerinde bazı aksamalar yaşanmasına neden olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kapsamda, hizmet sağlayıcısı farklı sektörlerde bulunan işletmelerden ve sivil toplum kuruluşlarından İYS'ye ilişkin tarihlerin ertelenmesi talepleri Bakanlığımıza iletilmiştir.

Bakanlığımızca bu talepler dikkate alınarak işletmelerimizi mağdur etmemek amacıyla hizmet sağlayıcıların İYS'ye kaydolma ve onay yükleme tarihi ertelenmiştir. Buna göre, 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar için onay yükleme son tarihi 31 Aralık 2020 tarihine, bu onayların vatandaş tarafından kontrol edilme son tarihi ise 15 Şubat 2021 tarihine, 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar için onay yükleme son tarihi 31 Mayıs 2021 tarihine, bu onayların vatandaş tarafından kontrol edilme son tarihi ise 15 Temmuz 2021 tarihine ertelenmiştir."

İYS NEDİR?

İYS, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, TOBB tarafından sunulan bir veri tabanı sistemi.

Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyor.

Yorumlar
Yavuz
150 bin üzerinden onay beyanı olanlar 31 Aralık 150 binin altında olanlar 31 Mayıs 2021'e ertelendi diyor Twitter hesaplarında. Açıkçası zaten bu sistemin işleyeceği şüpheli, KVK mevzuatını denetlemekten uygulamaktan aciz devlet şimdi TOBB'a yetki veriyor bütün sorumluluğu atıyor. İptal talebi için teknik imkanı hala "hizmet sağlayıcı" 850'li telefon fareleri verecek, varolan yapıda da vermeleri gerekiyor ama ya hiç verilmiyor ya da işlevsiz/göstermelik bir bağlantı ya da SMS hattı veriyorlar. Dostlar alışverişte görsün.
Cevapla
Ahmet
Telefonumda 500’e yakın spam numara var bunları sisteme yüklesek herkes rahat eder. Yaklaşık 5 yıldır arayan gereksiz tüm numaraları engelledim en çokta Türk Telekom için arıyorlar sırayla vadafone digiturk kombi damacana diye gidiyor
Cevapla
Spamci Mehmet
40 yılın başı güzel bir karar verilmişti onu da ertelemişler... Yazık
Cevapla
💎G@kko💎
Bahan gına geli haberim olmadan bissürü mail mesaj geli
Cevapla
X Artık Biliniyor
Çok normal !
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.