Güncel

SIM kartınız 4.5G ile uyumlu mu? 4.5G için 15 milyon SIM kart değişecek

SIM kartınız 4.5G ile uyumlu değil ise değiştirmek zorundasınız. Peki uyumlu olup olmadığını nasıl anlarsınız?

SIM kartınız 4.5G ile uyumlu mu? 4.5G için 15 milyon SIM kart değişecek

4.5G gelmesine gelecek ama kullanıcılara biraz zahmetli olacak gibi görünüyor. Çünkü yetkililerin açıklamasına göre mevcut SIM kartlar ile 4.5G kullanılamıyor ve 4.5G kullanmak isteyenler SIM kartlarını değiştirmek zorunda.

Sim kartlar standart, mikro ve nano olmak üzere ayrı çeşitlere sahip. 4.5G uyumlu SIM kartlar iç içe geçirilebilen ve birbirinden ayrılabilen üç ayrı kartı tek bir sim kartta bir araya getiriyor. Böylece cep telefonu abonesi kendi kullandığı cihazın gerektirdiği şekilde sim kartını kolayca standart, mikro, nano olarak kullanabilecek. Mevcut SIM kartlar ile 4.5G uyumlu SIM kartların arasında herhangi bir şekil değişikliği yok. Sadece 4.5G uyumluluğu için yeni kartların içinde yongalar var.

Tüm SIM kartlar uyumlu değil diye bir şey yok. 4.5G'yi kullanmak isteyen cep telefonu sahiplerinin SIM kartlarının yeni teknolojiyle uyumlu olup olmadığını sorgulamaları gerekiyor. Verilere göre Türkiye genelinde 72.8 milyon hattın 12 milyona yakın kısmı 4.5G ile uyumlu telefonla kullanılıyor ve 38 milyon yakın abonenin SIM kartları 4.5G'yle uyumlu değil.

1445404887_yeni-sim-kartlari-nasil-degisecek-b640x360.jpg

Telefon operatörleri düzenledikleri yeni kampanyalarla 4.5G ile uyumlu SIM kartları vermeye başladı. Fakat uyumlu olmayanlar SIM kartlarını değiştirmek zorunda. SIM kart değiştirme işlemi bedava yapılmıyor. Operatörlere ve bayilere göre değişen bu ücret 8 ila 25 lira arasında değişiyor.

Peki 4.5G ile SIM uyumsuz kartlar hangisi?

Özellikle büyük boydaki SIM kartlar uyumsuz. 3G'nin kullanıma girdiği 2009'dan beri çoğu operatör 4G uyumlu SIM kartları kullanıcılarına sunuyor. Daha önceki yıllardaki SIM kartlar ise 4.5G'yle uyumlu değil.

SIM kartınızın 4.5G'yle uyumlu olup olmadığını opertörler aracılığıyla sorgulamanız mümkün.

Turkcell SIM kartı sahipleri Turkcell'in web sitesi üzerinden cep telefonu numaralarını girerek SIM kartlarının 4.5G'yle uyumlu olup olmadığını öğrenebiliyor. http://www.turkcell.com.tr/tr/4-5g linkinden sorgulamayı yapabilirsiniz.

Vodafone ise SIM kartlarının yüzde 85'e yakınının 4,5 G'yle uyumlu olduğunu söylüyor. Vodafone'un web sitesinde yer alan bilgi notunda "Üzerinde 3G yazan 3G uyumlu (64KB, 128KB, 512KB) Vodafone simkartları aynı zamanda 4.5G uyumludur" deniliyor.

Türk Telekom / Avea yetkilileri ise 4.5G'den faydalanabilmek için mevcut SIM kartların değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.