Şimdi de Kanada dijital para birimine geçmeye hazırlanıyor

Kanada Bankası, potansiyel bir dijital Kanada doları hakkında halkın görüşlerini istiyor. Ülkenin merkez bankası, ulusal bir dijital para birimine henüz ihtiyaç olmadığını söylese de durum değişirse buna hazır olmak istiyor.

Şimdi de Kanada dijital para birimine geçmeye hazırlanıyor

Kıdemli Vali Yardımcısı Carolyn Rogers, bugün yayınlanan bir basın açıklamasında, “Kanada'nın merkez bankası olarak, herkesin her zaman ülke ekonomimizde yer alabilmesini sağlamak istiyoruz. Bu, geleceğin getireceği her şeye hazır olmak anlamına geliyor" dedi. Banka, potansiyel değişime hazırlanmak için azalan nakit kullanımı, kripto para birimleri ile potansiyel rekabet ve ulusal ekonomik istikrarı gösteriyor.

Duyuru, "Banka, 85 yılı aşkın bir süredir Kanadalılara banknot sağlıyor" diyor. “Nakit, banka hesabı, kredi puanı veya resmi kimlik belgesi olmayan kişiler dahil herkesin kullanabileceği güvenli, erişilebilir ve güvenilir bir ödeme yöntemi. Bununla birlikte, banknotların günlük işlemlerde yaygın olarak kullanılmadığı bir zaman gelebilir ve bu da birçok Kanadalıyı ekonomide yer almaktan alıkoyabilir.”

Şimdi de Kanada dijital para birimine geçmeye hazırlanıyor

Kripto para birimi, geçen yılki çöküşlerden sonra geleneksel finans kurumları için daha az tehdit oluştursa da baş döndürücü bir tehlike olmaya devam ediyor. Merkezi olmayan para birimleri, Kanada dolarına olan talebi azaltmak için yeterince yaygın bir şekilde kullanılırsa, bu, bankanın (ve hükümetin) ekonomi üzerinde kontrol sağlama, istikrarı koruma ve politika uygulama yeteneğini tehdit edebilir.

Banka, "Dijital Kanada doları, Kanadalıların her zaman Kanada merkez bankası tarafından verilen resmi, güvenli ve istikrarlı bir dijital ödeme seçeneğine sahip olmasını sağlayacaktır" diyor. Ancak, sonunda ulusal bir dijital para birimi çıkarsa bile, isteyen herkes için yine de banknot çıkaracağını da vurguladı. Yani banka aslında kesin bir şekilde "Nakit hiçbir yere gitmiyor" diyor.