Snapdragon 6s Gen 3 tanıtıldı

Snapdragon 6s Gen 3, yapay zeka destekli yeni özellikleriyle piyasaya sürüldü. Bu yonga seti, performansıyla dikkat çekiyor.

Snapdragon 6s Gen 3 tanıtıldı

Qualcomm, en yeni mobil işlemcisi Snapdragon 6s Gen 3'ü 7 Mayıs Cuma günü duyurdu. Bu çip, 6nm işlem süreciyle üretilmiş ve Adreno GPU ile birlikte geliyor. 5G desteği bulunan bu işlemci, yapay zeka (AI) yetenekleri sunan bir AI Motoru'na sahip. Snapdragon 6s Gen 3'ün, alt ve orta segment akıllı telefonlarda kullanılması bekleniyor. Bu çipset, Mart ayında tanıtılan Snapdragon 8s Gen 3 SoC'un hemen ardından piyasaya sürüldü.

Qualcomm, blog yazısında yeni mobil işlemcisinin "performans, oyun ve akıllı asistan" sunduğunu belirtti. 64-bit mimari üzerine kurulu olan işlemci, 2.3 GHz'e kadar çıkabilen Kryo CPU çekirdeklerine sahip. AI Motoru, Qualcomm Hexagon Vektör Uzantıları içeriyor ve bu sayede hızlı ve duyarlı bir performans sağlıyor.

Ayrıca, Qualcomm Sensing Hub ile birlikte Düşük Güç AI Sistemi bulunuyor ve bu sistem, donanım hızlandırmalı her zaman açık sesli asistanlar, çoklu mikrofon uzak alan algılama ve eko iptali desteği sunuyor. Adreno GPU, 120fps oyun desteği sağlıyor. Qualcomm, bu çipseti kullanan cihazların LPDDR4x RAM ve UFS 2.2 depolama alanı ile donatılacağını belirtiyor.

Snapdragon 6s Gen 3, tam HD+ ekranları 120Hz yenileme hızına kadar destekleyebiliyor. Bu işlemciye sahip akıllı telefonlar, 108 megapiksele kadar sensörleri destekleyebiliyor ve üçlü 12-bit Spectra ISP kurulumu ile AI destekli düşük ışık çekim yetenekleri sunuyor. Ayrıca, 1080p çözünürlükte 60fps hızında video oynatabiliyor.

Qualcomm'un yeni çipseti, hem mmWave hem de Sub-6 5G ağlarını destekleyen Snapdragon X51 5G Modem-RF sistemine sahip. Global 5G Çoklu SIM desteği sunan bu sistem, maksimum 2.5Gbps indirme hızı vadediyor. Ayrıca Qualcomm'un FastConnect 6200 teknolojisini içeriyor ve Bluetooth 5.2'yi destekliyor.

Bu yeni mobil işlemci, QZSS, Galileo, Beidou, GLONASS, NavIC ve GPS gibi uydu sistemlerini destekliyor ve kaldırım seviyesinde doğruluk sunuyor. Aynı zamanda USB Type-C üzerinden Quick Charge 4+ desteği sağlıyor.