TSMC, çip pazarında liderliği kaptırmak istemiyor

TSMC, Huawei'nin çip üretimindeki ilerlemelerine rağmen pazar liderliğini korumaya kararlı. Şirket, rekabetçi duruşunu sürdürüyor.

TSMC, çip pazarında liderliği kaptırmak istemiyor

Dünyanın önde gelen çip üreticisi TSMC, son hissedar toplantısında Huawei'nin çip geliştirme konusundaki ilerlemeleriyle ilgili tehdit oluşturmadığını vurguladı. Teknolojik bir fark ve ABD ihracat kısıtlamalarına dikkat çeken TSMC yöneticileri, pazar hakimiyetlerini sürdürme konusunda kendilerine güven duyduklarını belirttiler.

TSMC Yönetim Kurulu Başkanı Mark Liu, bir hissedarın Huawei ve diğer rakiplerle ilgili sorusuna yanıt olarak, "TSMC her rakibini çok dikkatli bir şekilde değerlendirir. Her zaman rakiplerimiz olacak. Ancak bu durumun Huawei ile bir ilgisi yok." dedi. Liu, Huawei'nin ve dolayısıyla Çin'in teknoloji açısından çok geride olduğunu öne sürdü.

TSMC Başkanı Wei Zhejia ise Huawei'nin çip üretim teknolojisine yetişmesinin "imkansız" olduğunu iddia etti. Bu güven, TSMC'nin yarı iletken endüstrisindeki köklü konumundan kaynaklanıyor. ABD hükümetinin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle Huawei'nin ileri düzey çip üretim ekipmanlarına erişiminin sınırlı olması, en üst düzeyde rekabet etme yeteneğini de kısıtlıyor. TSMC gelecek yıl 2nm çip üretimine başlamayı planlarken, Huawei halen 7nm işlemcilerle çalışıyor ve 5nm SoC'un yakında piyasaya sürüleceği konuşuluyor.

2019 yılında ABD tarafından kara listeye alınan Huawei, Mate 60 Pro ve yeni Kirin 5G işlemcileriyle geri dönüş yapmaya çalışıyor. Ancak 7nm teknolojisi, performans ve verimlilik açısından diğer çip üreticilerinin en son ürünlerine göre dezavantaj yaratıyor.

Huawei'nin kendi kendine yeterlilik çabaları takdire şayan olsa da, teknolojik fark ve ABD'nin koyduğu sınırlamalar önemli bir engel oluşturuyor. Herhangi bir rakibin, özellikle de Huawei'nin, TSMC'nin köklü liderliğini ve katı ihracat kontrollerini aşabilecek mi sorusu hala belirsizliğini koruyor. Çip üretim yarışında mevcut liderin tahtını sarsacak bir rakip çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.