Güncel

Soluduğunuz havanın kalitesini ölçün!

Geliştirilen mobil uygulama ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini artık mobil cihazlardan görebilecek.

Soluduğunuz havanın kalitesini ölçün!

NTV'nin haberine göre: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşın yaşadıkları bölgenin hava kalitesi değerlerine anlık ulaşabilmelerini sağlayan bir mobil uygulama geliştirdiğini açıkladı.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı'nda yer alan ölçüm istasyonundan elde edilen bilgiler sonucunda, vatandaşların havanın kalitesine daha kolay erişebilmesi amacıyla mobil uygulama geliştirdi.

Vatandaşlar, artık yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini akıllı telefonlarına indirecekleri uygulama ile rahat bir şekilde görebilecekler. Eh buranın havası kötü ben biraz daha öteye gideyim gibi bir düşünce geçmeyecektir aklımızdan ancak en azından hava kalitesi şu an nasıl gibi sorulara yanıt bulabileceğiz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, mobil uygulamanın android telefonlardan indirilebildiğini, iOS uygulaması çalışmalarının da tamamlandığını ve birkaç gün içerisinde mağaza üzerinden indirilmeye sunulacağını duyurdu.

Müsteşar Öztürk konu hakkında; "Mobil uygulama ile konumunuza en yakın ölçüm istasyonunun ölçüm değerlerinin öğrenilmesi, güncel hava kalitesine göre aktivite önerilerinin görüntülenmesi ve ölçüm istasyonu ile ilgili hem fotoğraf hem de konum bazlı bildirim gönderilebilmesi sağlandı" dedi.

Öztürk, hava kalitesi değerlerinin Avrupa Birliği normlarına göre değerlendirildiğini belirterek hava kalitesi izleme istasyon sayısının 2018 yılı sonuna kadar 330'a ulaşacağın da bilgisini verdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.