Son dakika! Dolar fırladı, Apple Türkiye satışları durdu!

Doların ülkemizde yüksek olması sebebiyle Apple, bazı iPhone satışlarını durdu. İlerleyen süreçlerde iPhone'lara zam gelmesi bekleniyor.

Son dakika! Dolar fırladı, Apple Türkiye satışları durdu!

Türk Lirası bugün çok hızlı bir şekilde yine değer kaybına uğradı. Sabahın ilk saatlerinde 11,50 TL olan dolar kurunun, ilerleyen zamanlarda önce 12 TL’ye sonrasında ise da 13 TL’yi geçmesi bazı firmaların satışlarını durdurmasına sebep oldu.

Teknolojik cihaz almayı düşünen kullanıcılar, zam korkusuna yenilmemek için vakit kaybetmeden alım yapmaya başladılar. Zamların ne zaman geleceği ciddiyetini korurken, Apple ise bugün iPhone 11 satışlarını durdurma kararı aldı.

Online mağazada iPhone 11 yok!

Son dakika! Dolar fırladı, Apple Türkiye satışları durdu! - Resim : 1

Online Apple Store girip baktığımızda tüm iPhone 11 modellerinin satışı yok gözüküyor. Seçim yaptığınız vakit “Şu Anda Mevcut Değil” yazıyor. iPhone 13’lerdeki stok sıkıntısı nedeniyle iPhone 11’lere ilgi epey bir artmıştı. Apple’ın sitesinde 8.499 TL olan 128 GB iPhone 11 modelleri şu anda diğer e-ticaret sitelerinde 10.499 TL’ye satılmakta.

iPhone 13 üretimindeki " çip sorunu " nedeniyle dünya genelinde stok sıkıntısı yaşanmıştı. Ancak iPhone 11 modellerinde böyle bir sorun gözükmüyordu. iPhone 11'de stok sıkıntısı olmadığı halde ülkemizdeki satışların durdurulması " zam beklentisi " olduğu anlamına gelebilir. Apple'ın yanı sıra diğer pek çok satıcı kanalları da iPhone 11 satışları şuanlık durdurdu. Apple'ın olası zam yapma hamlesine karşı hazırlıklar yapılmış gibi geliyor.

iPhone 13  2022’ye kaldı!

iPhone'nun diğer modellerine baktığımızda ise satışlar devam ediyor ancak iPhone 13'de stok sıkıntısı artmış durumda. Daha önce teslimat süresi 4 hafta olarak belirlenirken, Bu modeller için en erken 5-6 hafta arasında teslimat yapılacağı belirtilmiş.

iPhone 13 satın almak isteyen bir müşteri için en az 1 ay beklemek mecburiyet durumuna geldi. Örnek vermek gerekirse yılbaşı hediyesi için alacağınız iPhone 13 modellerinin teslimat süreleri gelecek yıla sarkmış olacak. Bu sorun iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin tamamında geçerli.

Öğlen gibi iPhone 11 satışlarını durduran Apple, şimdi ise diğer iPhone modelleri için aynı kararı aldı. Şuanda iPhone 13, iPhone 12, iPhone 11 ve iPhone SE modellerinin hiç birisinin satışı yok. Tüm bu modellerde "Şu anda mevcut değil" yazısı yazmakta.