Güncel

Sony' den altyazı gösterebilen gözlük

Sony bu sefer 3D gözlük yerine, izlediğiniz filmin altyazısını gösteren yeni bir gözlük üretti.


Teknolojinin sadece eğlenmek için değil insanoğlunun hayatını kolaylaştırmak içinde var olduğunu Sony bir kez daha kanıtladı. Özellikle işitme engelli insanlar için geliştirilen bir gözlük sayesinde, sinemadaki filmin altyazısını gözlük ile görebilmek mümkün olacak.

Sinema eğer yaşadığı ülkede ve o ülkenin dili ile yayınlanıyorsa filme altyazı eklenmiyor. İşte bu durumda Sony' nin teknoloji harikası gözlüğü devreye giriyor ve filmin altyazısını istediği dilde kullanıcısına gösteriyor.

1314688196_sonyaltyazigozlugu.jpg

Bu gözlük tabiki sadece işitme engelli insanlar için üretilmedi. Mesela filme gittiniz ve Türkçe olarak yayınlanıyor. Ancak siz yinede ingilizcesini de takip etmek istiyorsunuz. İşte gözlük size bunuda sağlayabiliyor. İstediğiniz dilde size çeviri yapabiliyor.

2012 yılının başlarında İngiltere' de deneme sürecine girecek olan gözlükler, eğer istenilen başarıyı sergilerse seri üretime geçirilecek.

Ayrıca Sony, gözlüğü daha da geliştirme çabasında, firmanın bir sonraki amacı konuşmaları simultane çevirebilen bir gözlük geliştirmek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.