Güncel

Sony, Uber’e rakip oluyor!

Sony, Tokyo'da 10 bin araçla hizmet verecek taksi çağırma servisi S.Ride'ı kullanıma sundu. Detaylar haberimizde.

Sony, Uber’e rakip oluyor!

Japon elektronik devi Sony, geçtiğimiz yıl Japonya’da taksi çağırma sektörüne gireceğini açıklamıştı ve sözünü tutarak geçtiğimiz günlerde S.Ride adlı servisini Tokyo’da kullanıma sunarak Uber'e rakip oldu.

Sony, Uber’e rakip oluyor!

Sony, geçtiğimiz günlerde Tokyo’da kullanıma sunduğu bu hizmetini, şirketin ödeme servisi ve beş adet lisanslı taksi şirketinin ortaklığı ile kullanıma sundu. Japonya’da sivil araçlarla taksi hizmeti vermek yasal olmadığı için, Sony’nin servisi de lisanslı taksilerle müşterileri buluşturan bir servis geliştirdi. Elektronik devi daha önce ödeme alanında arz talep dengesi için yapay zekadan faydalanmıştı. Şirketin ödeme servisinin QR taramaları ya da Uber tarzı kredi kart kullanımı gibi yöntemleri desteklediğini belirtelim.

Sony, Uber’e rakip oluyor! - Resim : 1

S.Ride Tokyo’da toplam 10 bin lisanslı taksi ile hizmet sunduğunu belirtiyor. Şirketin en büyük rakibi ise Toyota tarafından desteklenen JapanTaxi. JapanTaxi 50 bin araçla hizmet verdiğini söylüyor. Diğer rakipler arasında sohbet uygulaması Line’ın uzun süredir kullanımda olan taksi çağırma hizmeti, taksi şirketleriyle anlaşma imzalamaya çalışan Uber ve Uber’e de yatırım yapan Softbank ile birlikte çalışan Çinli Didi Chuxing yer alıyor. Lyft’in yatırımcısı Rakuten de Japonya’da önemli bir marka ve Lyft Japonya’da hizmet vermekle ilgilendiğini söylemişti fakat  şirketin henüz bunun için herhangi bir girişimde bulunmadığını belirtelim.

Ayrıca bir Sony sözcüsü, SRide’ın yurt dışına açılma planı bulunmadığını dair açıklamada bulunduğunu siz değerli okuyucularımız ile paylaşalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.