Japonya, yapay bir krater oluşturmayı başardı!

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Hayabusa2'nin, Ryugu üzerinde başarılı biçimde yapay krater oluşturduğunu duyurdu. Detaylar haberimizde.

Japonya, yapay bir krater oluşturmayı başardı!

Daha önce haberimizde de paylaştığımız gibi Japonya'nın, Şubat ayında Ryugu asteroidine iniş yapan 'Hayabusa 2' uzay aracı asteroit üzerinde yapay krater oluşturmak amacı ile patlayıcı bırakmıştı. Japonya bu amacına ulaşarak, yapay bir krater oluşturmayı başardı!

Japonya, yapay bir krater oluşturmayı başardı!

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ryugu asteroidine yolladığı 'Hayabusa 2’nin 500 metre yüksekten bıraktığı patlayıcı sayesinde 10 metre eninde bir delik açmayı hedeflendiğini açıklamıştı. Yüzeye bırakılmasının ardından 40 dakika içinde patlamaya ayarlanan darbe ölçerin taşıdığı bakır patlayıcının büyüklüğünün 2 kilogram ağırlığında olduğu belirtilmişti.

Şimdi ise Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Şubat ayında Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının başarılı biçimde yapay krater oluşturduğunu duyurdu. Kraterin 10 metre çapında olduğu kaydedildi.

Projenin başarılı olarak hayata geçmesinin ardından proje yöneticisi Yuichi Tsuda, asteroid yüzeyinin yaklaşık 1700 metre yukarısından çekilen uydu görüntülerinin de bunu doğruladığını söyleyerek, bu denemenin dünyada ilk kez gerçekleştirildiğini vurguladı ve bunun büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. 

Tsuda, ajansın internet sitesinden yayınlanan açıklamasında "Bir asteroitin yüzeyinde araştırma yapmayı başardığımız için yaşadığım mutluluğu anlatacak kelime bulamıyorum" ifadelerini kullandı. Proje için çalışan Kobe üniversitesi profesörü Masahiko Arakawa ise haberi "Bugün hayatımın en iyi günü" yorumu ile karşıladı.

280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroitten gelen ilk fotoğraflara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Japonya, yapay bir krater oluşturmayı başardı! - Resim : 1

Japonya, yapay bir krater oluşturmayı başardı! - Resim : 2

Uzay aracının Güneş Sistemi'nin oluşumuna ışık tutacak kaya örnekleri toplayarak Dünya'ya dönmesi planlanıyor.