Güncel

Sosyal ağlara yeni düzenleme geliyor

Hazırlanan yeni bir torba yasa teklifi ile Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

Sosyal ağlara yeni düzenleme geliyor

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan ek tedbirleri içeren yeni bir torba yasa teklifi hazırlandı. Bu teklifte bulunan yeni bir düzenleme Twitter, Facebook, LinkedIn ve TikTok gibi sosyal ağlara bazı zorunluluklar getiriyor.

Sosyal ağlara yeni düzenleme geliyor

Sivil toplum kuruluşlarının görüşüne açılan ve 62 maddeden oluşan bazı kanunlardaki değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde sosyal ağları ilgilendiren bir düzenleme bulunuyor. Bu yeni düzenlemeye göre Türkiye'de erişimi 1 milyondan fazla olan ve yurt dışı kaynaklı sosyal ağlara Türkiye'de temsilci bulundurma ve Türkiye'deki kullanıcı verilerini Türkiye'de barındırma zorunluluğu getiriliyor.

Sözcü'nun haberine göre Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi metnine göre, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu'na eklenecek maddeler şöyle:

Türkiye'den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, BTK ve adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi ve kişiler tarafından yapılacak başvuruların cevaplandırılması için yetkili en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek.

Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilir bir şekilde internet sitesinde yer verecek. Eğer temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğü yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 59 oranında daraltılması için BTK sulh ceza hâkimliğine başvuracak.

Kararın ardından 30 gün içerisinde yine temsilci belirlenmezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.

Ayrıca tüm bu sosyal ağlar Türkiye'deki kullanıcı verilerini Türkiye'de tutmak zorunda olacak. Bunu yerine getirmeyenlere ise 1 milyon TL'den 5 milyon TL'ye kadar ceza kesilecek.

Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya içeriğe erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Yani eğer içerik kaldırılmazsa bundan böyle sadece içeriği üreten değil, onun yayınlamasına ve yayılmasına olanak sağlayan da cezalandırılacak.

Birçok sosyal ağın Türkiye'de temsilcisi var

Öte yandan kanun taslağını yorumlarsak zaten birçok sosyal ağın Türkiye'de temsilcisinin olduğunu görüyoruz. Facebook ve TikTok Türkiye'de bir şekilde temsil ediliyor. Twitter ise daha çok reklam tarafında ülkemizde bulunuyor. LinkedIn Microsoft bünyesinde bulunuyor ve Microsoft Türkiye'de faaliyetleri olan bir sosyal ağ. Kanundaki kadar büyük sosyal ağların neredeyse tamamının Türkiye'de temsilcisi bulunuyor.

Sosyal ağlar verilerini Türkiye'de tutmuyor

Ancak burada önemli sorun kullanıcı verilerinin Türkiye'de barındırılma zorunluluğu. Günümüzde birçok sosyal ağ Türkiye'deki kullanıcı verilenini dünya üzerindeki sunucularında saklıyor. Bu maddenin hayata geçmesi kısa vadede pek kolay bir adım gibi görünmüyor.

Yine bu düzenlemenin şimdilik teklif olduğunu ve yasalaştığında her maddenin yer alamayabileceğini hatırlatmak isteriz. 

Yorumlar
Matrix
Güzel adım vatan hainleri ve din dusmanlari öyle kafaniza göre yazmak yok meydani boş bulup herkez her istedigini soyleyemez senin ozgurlugun baskasina hakaret etmeni mesru yapmaz
Cevapla
aleyna baba
bir gün gestapo kapına geldiğinde bu yazdıklarını hatırlarsın umarım.
Lan Kasa Da Papel Yok
Bunun TEKNİK olarak imkansız ötesi birşey olduğunu göremeyen bu kadar MAL ı birarada bulamazsınız:)))
Cevapla
💠Gakko💠
Atılması gereken bi adımdı diye düşünim çünkü verilerimizi yabancı devletler tutacağına kendi devletimiz tutmalı tabiki ayrıca belelikle sosyal mecralarda provokatörlük yapanlarda azalır belkim
Cevapla
aleyna baba
gestapo kapında beklesin de gör gakko. ağlayıp gelmeyin buraya sonra... çeeni içeri mi almışlar aman da amannn hanimiş abisi
Önder Yılmaz
Yani kısaca herkesin verilerini devlet görecek. Şahsi gizlilik hakkının ihlali bu.
Cevapla
GokTurk
Yabanci ulkeler senin herturlu yazismani arsivliyor ve veri tabanina kaydediyor.Bunlar sorun olmuyor senin ulkenin gormesi sizi neden bu kadar rahatsiz ediyor ?
Lan Kasa Da Papel Yok
Üstadım bak sen boşver bu platformu takip edenlere kafa takma...bunlarin çoğu cahil ve fakir ;)))
Özgür
Birader zaten özel hayat mı var. Verilerin yurt dışında var zaten. Senin devletin bilse sadece daha iyi değil mi. Yazıları nerenizle okuyosunuz bilmem
Lan Kasa Da Papel Yok
Sus terörist :) Senin ne haddin devleti eleştirmek...sus
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.