Güncel

Turkcell Superonline Upload hızını artırdı mı?

Turkcell Superonline fiber kullananların Upload hızının arttığı ortaya çıktı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Turkcell Superonline Upload hızını artırdı mı?

Türkiye'de kullanılan internet altyapılarında en fazla Upload yani yükleme hızı 5 Mbps olarak belirlenmiş durumda. Bu hızı artırmak için ya kurumsal tarifelere geçmek gerekiyor ya da ek ücret ödemek. Son günlerde yaşanan bir olay ise çok düşük olan ve günlük ihtiyaçlar için uzun süredir yetersiz kalan Upload hızlarının artırıldığını ortaya çıkardı. 

Turkcell Superonline Upload hızını artırdı mı?

Türkcell Superonline fiber abonelerinin yaşadığı ve sosyal medyada paylaştığı ekran görüntülerine göre bu altyapıyı kullananların Upload hızı 20 Mbps civarına yükseltildi. Birden fazla abone tarafından sosyal medyada paylaşılan ekran görüntülerinde bu durum doğrulanıyor. 

Konuyla ilgili olarak görüş istediğimiz Turkcell Superonline yetkililerinden şimdilik bir yanıt alamadığımızı belirtelim. Konuyla ilgili açıklama geldiğinde yine bu sayfalardan paylaşacağımızı duyuralım. Bu durumun her Turkcell Superonline fiber abonesi için geçerli olmadığını belirtelim. 

Öte yandan Türk Telekom, Vodafone, Kablonet ve benzeri diğer servis sağlayıcılarda böyle bir durumun yaşandığına dair bir bilgi gelmedi. Muhtemelen Turkcell Superonline koronavirüs yüzünden evde kalan abonelerine bu tarz bir iyilik yaptı. Bu durumun kalıcı olup olmadığı ve önümüzdeki aylarda da devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Upload hızı nedir ? Ne işe yarar?

Upload ya da Türkçe ismiyle Yükleme hızı internete bir döküman yolladığınızda geçerli olan hızı ifade eder. Örneğin bir arkadaşınıza 100 MB büyüklüğünde bir döküman yollarken yükleme süresini belirleyen etken Upload hızıdır. Türkiye'de bireysel kullanıcılar için Upload ve Download hızları asimetrik olarak ayarlanmıştır. Örneğin 20 MBps Download hızınız varsa bu hız karşılığında alabileceğiniz maksimum Upload hızı 5 Mbps'dir. Upload hızı özellikle YouTube'a video yükleyen ya da sürekli dosya göndermek zorunda olan kullanıcılar için önemli bir konudur.     

Eğer siz de bu tarz bir hız artışı yaşadıysanız aşağıdaki yorum kısmında bizlerle bu tecrübenizi paylaşabilirsiniz.  

Yorumlar
ancalimon
Ayrıca bulut tabanlı depolama hizmetlerini kullanıyorsanız upload hızı sizin için büyük önem taşıyor demektir. Örneğin bir cep telefonunuz var ve bu telefonla video ve fotoğraf çekiyorsanız ne kadar yüksek upload hızınız varsa o kadar çabuk yedekleme yaparsınız. Örneğin 200GB fotoğraf ve video çektiyseniz ve icloud ya da google photos gibi bir hizmete otomatik yedekleme yapıyorsanız, 4 megabit upload hızıyla saniyede 1 megabayta yakın upload ediyorsunuz demektir.Bu da demek oluyor ki 200gigabyte yani 200000megabyte upload etmeniz gerekir. Bu da minimum 200.000 saniye sürecek demektir. Yani bu yedekleme 56 saatten fazla sürecektir. Eğer aynı işi 1megabit upload ile yapmaya kalksaydınız bu işlem 20 günden fazla sürecekti.
Cevapla
aleyna baba
apple kullandığım için zaten süreki bu hızlarda upload yapıyordum...
Cevapla
AhadaYazmış
Bende samsung Z fold 2 kullanıyorum, 200 Gbit uppload hızı var. Sen samsunga geç kardeş
ancalimon
Upload hızı dosya yüklemek dışında sesli ya da görüntülü konuşmada videonun ve sesin kalitesini de belirler. Örneğin saniyede 60kerelik 1080p çözünürlükteki video için Saniyede 6000kbps uploada ihtiyaç duyulur. Artı olarak ses için de 128kbps ya da 160kbps sıkça kullanılanm standartlardır. Upload hızınız 6000 kbps civarından daha yüksek ise görüntünün sıkıştırılması azalacağı için kalitede artma olur. Ayrıca videonun bufferlanacağını da (tampon belleğe alıncacağını) düşünürsek ve bufferın 35% 40% civarı olması gerektiğini düşünürsek ihtiyaç duyulan bitrate oranına bu miktarı eklememiz gerekir. Kısaca 20megabit upload standart ev kullanıcısı için oldukça iyi bir upload oranı. 10megabit ise minimum olması gereken.
ancalimon
Apple bir internet servis sağlayıcı değil. Bilgisayar, telefon gibi cihazlar üreten bir firma.
murat
Konu ile pek ilginiz olmadığı verdiğiniz cevaptan belli oluyor.
Arda TARIMCI
Aynı durumu bende fark ettim doğrudur. Umarım kalıcı olur...
Cevapla
Serkan
Evet 4 gundur benimde dikkatimi çekti 35-4 suan 50-20 olmus Tesekkurler super online ama kalicimi o merak konusu yinede guzel birsey yanlislikla yapilmadi ise🙈🙊🙉
Cevapla
Cht
M.hizmetlerini aradım. Geçici olacak hatta yanlışlıkla yapıldığını söyledi bir kaç güne 5 mbps hıza düşecekmiş :(
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.