Güncel

Sosyal medyaya neler oluyor?

İlk zamanlar birkaç teknoloji ve internet meraklısının eğlencesi olarak görülen sosyal medya, bazılarının algısında bu imajını koruyor.


Oysa artık sosyal medya hesapları birer kimlik kartına ve internet kullanıcılarının büyük kısmını kapsayan bir alışkanlığa dönüştü. Fotoğraf, moda, müzik, oyun, haber, protesto, siyaset gibi farklı alanlardaki gruplar ve uygulamalar arttıkça sosyal medyanın hayata dokunduğu alanların sayısı da genişledi.

Bugün sosyal medya internet üzerinden haberleşmek için yaygın olarak kullanılan bir mecra. Eskiden internete girer girmez kontrol edilen e-postalar, yerini özellikle Facebook'un mesaj ve haberler kısmına, Twitter'ın iletilerine ve diğer sosyal ağ profillerine bırakıyor. Eskiden çok yaygın olan Forward maillerin yerini Facebook veya Twitter profilinde paylaşılan yazı, link, video ve görseller alıyor. Sosyal medya, haberleşmek için de avantajlı bir araç; mesajlaşmanın yanında anlık konuşma fırsatı da sunuyor

Sosyal medyada gazete hesaplarını da takip ediyorsanız, güne, arkadaşlarınızla uzaktan da olsa selamlaşarak başlarken, çok fazla çaba harcamadan çarpıcı gündem maddelerinden haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca sosyal medyada dolaşan videolar sayesinde televizyon gündeminden de bihaber kalmıyorsunuz.

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte konuşulmaya başlayan vatandaş gazeteciliği? kavramı da medyaya yeni bir boyut getirdi. Kullanıcılar çevresinde olup biteni, arkadaşlarıyla ve diğer sosyal medya sakinleriyle paylaşıyor. Bu sayede kimi zaman gazete, TV veya radyolarda kendine yer bulamayan veya yayımlanması bir şekilde engellenen haberler geniş kitlelere ulaşabiliyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.