SpaceX ilk turistik uzay yolcuğuna başlıyor

SpaceX, astronot olmayan 4 yolcu ile dünya çevresinde 3 günlük seyahat düzenleyecek. İşte detaylar.

SpaceX ilk turistik uzay yolcuğuna başlıyor

Uzay turizmi resmi olarak başladı. Dört "amatör astronot" uzay turizmi için yola çıkmaya hazırlanıyor. Jeff Bezos ve Richard Branson'un ardından şimdi Elon Musk'ın şirketi SpaceX de uzay turizmine atılan isimler arasında yerini aldı. Sivil mürettebattan oluşan ekip ABD'li milyarder iş insanı Jared Isaacman ve üç arkadaşından oluşuyor. Ekip arkadaşları bir sağlık çalışanı, bir eğitimci ve bir veri analistinden meydana geliyor.

Seyahatin ayrıca bir amacı da var. Uzay seyahati ile başkalarına ilham vermeyi ve çocukların kanser ilaçları için para toplamayı umuyor. Seyahatin yaklaşık üç gün sürmesi bekleniyor.

SpaceX astronot olmayan yolcuları uzay seyahatine çıkıyor

SpaceX ilk turistik uzay yolcuğuna başlıyor - Resim : 1

Uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) 150 km daha yüksek olan 575km yüksekliğe kadar gönderilecek. Dört yolcu kendilerine manzaralar sunan büyük kubbeli bir pencereden Dünya'yı seyredebilecek. 

Gezinin hayırseveri 38 yaşındaki Isaacman, kendisini ve üç mürettebat arkadaşını uzaya göndermesi için diğer milyarder ve SpaceX sahibi Elon Musk'a açıklanmayan ama muhtemelen yüklü bir meblağ ödedi. Time dergisi dört koltuğun tümünün bilet fiyatını 200 milyon dolar olarak tahmin ediyor. Takma adının Inspiration 4 olan misyon, St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi'ne farkındalık ve destek sağlamak için tasarlandı. Müretebat çıkacakları yükseklikte saatte yaklaşık 17.000 mil (27.360 kph) veya ses hızının kabaca 22 katı hızla dünyanın çevresini dolaşacak.