Güncel

Spotify kaç ücretli aboneye sahip ?

Spotify'ın yaptığı akıllıca hamlelerin etkisi kendisine göre şimdilik oldukça başarılı.


Çevrimiçi müzik alanı şimdilerde oldukça popüler durumda.Piyasanın en önemli hedefi ise ücretli abone sayısını artırmak.Reklam gelirleri önemli katkılar sağlasa da gelirlerin büyük kısmı telif hakkına istinaden sanatçılara veriliyor.

1466692934_spotify-outdoor-lead.jpg

Şüphesiz bu alanın en önemli isimlerinden biri olan Spotify 100 milyon aboneye ulaştığını açıklamıştı.Bunun 30 milyonu ise ücretli abonelerden oluşuyor.En dişli rakibi Apple Music ise 13 milyon ücretli aboneye sahip durumda.

Şirketin sanatçılara verdiği telif hakkı oranı ise gelirlerinin %80'ini oluşturuyor.Bu sebeple ücretli abone sayısı oldukça önemli bir etken.Zira Spotify geçtiğimz yıl tam 200 milyon dolar zarar etmişti.

Şirketin aylık ücretlendirme tercihi ise 9.99$.Ücretli abonelerin sayısını hesapladığımızda bu bağlamda yaklaşık olarak 300 milyon dolar gelir elde ediyor.Onun dışında ücretsiz abonelerden gelen gelirler ve reklam gelirleri de var elbette.Ama bu durumun ödenmesi gereken telif hakkı ve diğer şirket giderlerini kurtarması zor açıkçası.Durumu kurtarmak için ise yaptığı kampanyalar var.Örneğin şu anda abone olduğunuz takdirde ilk 3 ay 0.99 $.

Sonuçta rekabet kızışacak gibi görünüyor ve bu bizlerin de işine gelecek gibi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.