Güncel

Spotify kazandı, AB'den Apple’a soruşturma!

Apple’ın uygulama içi aboneliklerden aldığı yüzde 30 gelir payı sebebi ile Spotify, firmanın kendi uygulamalarına haksız avantaj sağladığı şikayetinde bulundu. Avrupa Birliği Spotify’ın şikayeti üzerine Apple hakkında inceleme başlatıyor.

Spotify kazandı, AB'den Apple’a soruşturma!

İsveç merkezli online müzik akış servisi Spotify, Apple'ın kendi müzik uygulamasını daha güçlü bir hale getirmek için rakip uygulamalardan %30 komisyon ücreti kestiği gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne şikayette bulundu. Bunun üzerine Avrupa Birliği Apple hakkında inceleme başlatıyor.

Spotify kazandı, AB'den Apple’a soruşturma!

Bilindiği üzere Apple’ın özellikle uygulama mağazasında kendi uygulamalarını koruyan haksız rekabet davranışına dayalı iddialar sıkça haberlere konu oluyor. Bu iddiaların bazıları mahkeme koridorlarında da kendisine yer bulmuştu. Konu ile ilgili son şikayet ise geçtiğimiz Mart ayında  Spotify'den gelmişti.  Spotify konu ile ilgili Avrupa Rekabet Komisyonu’na başvuruda bulunmuştu. Avrupa Birliği ise resmi soruşturmayı başlatmadan önce müşterileri ve diğer rakipleri dinleme kararı almıştı. Apple'ın kendi müzik uygulamasını daha güçlü bir hale getirmek için rakip uygulamalardan %30 komisyon ücreti kestiğini iddia eden Spotify’ın bu şikayeti üzerine Avrupa Birliğinin Apple hakkında birkaç hafta içinde resmi inceleme başlatacağı gelen bilgiler arasında.

Spotify hali hazırda 100 milyon ücretli aboneye sahip. Apple Music ise yaklaşık 56 milyon ücretli aboneye sahip. Bununla birlikte ABD’de Apple Music liderliği eline geçirdiğinin bilgsini de ayrıca siz değerli okuyucularımız ile paylaşalım.

Spotify diğer müzik uygulamalarının da aynı konudan şikayetçi olduğunu ancak korktukları için herhangi bir hukuki girişimde bulunmadıklarını iddia ediyor. Komisyon genelde bu tür davaları yıllık toplam gelirin %10 oranında tazminat cezası ile değerlendiriyor. Bu da Apple'ın toplamda 26 milyar dolara varan tarihi bir tazminat cezası ile karşılaşabileceğini gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi online müzik uygulamasını kullanıyorsunuz? Sizce Spotify bu davasında haklı mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.