Spotify’ın Car Thing cihazı yakında Car Brick'e dönüşüyor

Spotify’ın sınırlı bir donanım denemesi olarak piyasaya sürdüğü Car Thing, yakında tamamen işlevsiz hale gelecek.

Spotify’ın Car Thing cihazı yakında Car Brick'e dönüşüyor

Spotify’ın üç yıl önce sınırlı bir donanım “testi” olarak kullanıma sunduğu Car Thing, yakın zamanda işlevsiz hale gelecek. Şirket, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Apple CarPlay veya Android Auto desteklemeyen otomobillere Spotify getiren bu cihazın 9 Aralık itibarıyla artık çalışmayacağını duyurdu.

Spotify’ın Car Thing cihazı yakında Car Brick'e dönüşüyor - Resim : 1

Car Thing, modern sistemlerinde yerleşik müzik uygulamaları olmayan sürücüler için tasarlanmıştı. 90$’lık bu cihaz, ses tanıma ve ön ayar düğmeleriyle hizmeti kontrol etmenizi sağlıyor ve dört inçlik renkli bir dokunmatik ekrana sahipti. Ancak Spotify, cihazı 2022 ortalarında zaten durdurmuştu.

2021’deki ön incelemesinde, bir çok yazar cihazın ilk başta gereksiz göründüğünü ancak iki haftalık kullanımın ardından faydalı olduğunu belirtmişti. İnceleme yapan ünlü haber sitelerinden biri, “Sadece Spotify hayranlarının ilgisini çekecek gibi görünse de, eski araçlar için bir yükseltme sunuyor. 2006 model Honda Element’te asla yerleşik ses kontrolü olmayacak ve telefonumda Waze’i açık tutup Spotify’ı başka bir ekranda kullanma olanağı, sürüş sırasında her ikisiyle de uğraşma ihtiyacını azaltıyor.” diye yazmıştı.

Spotify, ilk donanım ürününden vazgeçme nedenini, “ürün yelpazesini sadeleştirme çabalarının bir parçası” (yani, maliyetleri azaltma) olarak açıkladı ve bu sayede “tüm Spotify kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunacak yeni özellikler ve iyileştirmeler geliştirmeye odaklanabileceklerini” belirtti.

Spotify’ın Car Thing cihazı yakında Car Brick'e dönüşüyor - Resim : 2

Bu yeni özelliklerin ve iyileştirmelerin neler olacağı bilinmiyor çünkü şirket, Car Thing’in yerine yeni bir ürün veya yeni bir versiyon sunmayı planlamadığını da ekledi. Elbette, telefonunuzu Bluetooth veya kablo aracılığıyla bağlayarak arabanızda Spotify dinleyebilirsiniz ve birçok sürücü artık Android Auto ve Apple CarPlay’e sahip, bu da tek bir müzik uygulamasından çok daha fazlasına erişim sağlıyor.

Spotify, Car Thing’i fabrika ayarlarına sıfırlayıp Aralık ayında işlevsiz hale geldiğinde bertaraf etmenizi öneriyor. Şirket, geri ödeme veya takas seçenekleri sunmuyor — gelecekte başka sınırlı donanım denemeleri yaparsa bunu aklınızda bulundurun.