Slack mesajlarınızı AI modelleri için tarıyor

Slack, kullanıcı mesajlarını kullanıcıların izni olmadan tarıyor ve bu olay otomatik olarak gerçekleşiyor. Verilerinizi bu işlemden korumak istiyorsanız, Slack yöneticinize başvurmanız gerekiyor.

Slack mesajlarınızı AI modelleri için tarıyor

Slack kullanıcı mesajlarını, dosyaları ve diğer içerikleri, açık izin olmadan makine öğrenimi modelleri üzerinde eğitiyor. Bu eğitim otomatik olarak başlıyor, yani özel verileriniz varsayılan olarak kullanılacak. Daha da kötüsü, verilerinizin eğitimden çıkarılmasını istemek için Slack yöneticinize (insan kaynakları, IT vb.) şirketle e-posta yoluyla iletişime geçmesini talep etmeniz gerekiyor. Bunu kendiniz yapamıyorsunuz. İşte yeni AI veri eğitimi altın çağının karanlık yüzüne hoş geldiniz.

Slack mesajlarınızı AI modelleri için tarıyor - Resim : 1

DuckBill Group'tan Corey Quinn, Slack'in Gizlilik İlkeleri'ndeki bu politikayı fark etti ve X platformunda (PCMag aracılığıyla) paylaştı. İlgili bölümde, "AI/ML modelleri geliştirmek için sistemlerimiz, Gizlilik Politikamızda ve müşteri sözleşmenizde tanımlandığı üzere Slack'e gönderilen Müşteri Verilerini (örneğin, mesajlar, içerik ve dosyalar) ve Diğer Bilgileri (kullanım bilgileri dahil) analiz eder" ifadesi yer alıyor.

Verilerinizi korumak için devre dışı bırakma süreci size tüm işi yüklemekte. Gizlilik bildirimine göre, "Devre dışı bırakmak için, lütfen Kuruluş veya Çalışma Alanı Sahiplerinizin veya Birincil Sahibinizin Müşteri Deneyimi ekibimize feedback@slack.com adresinden Çalışma Alanı/Kuruluş URL'si ve 'Slack Global model opt-out request' konu satırı ile iletişime geçmesini sağlayın. İsteğinizi işleme alacağız ve devre dışı bırakma tamamlandığında yanıt vereceğiz."

Şirket, Quinn'in mesajına X platformunda yanıt verdi: "Açıklık getirmek gerekirse, Slack platform düzeyinde makine öğrenimi modelleri (kanal ve emoji önerileri ve arama sonuçları gibi) kullanmaktadır. Ve evet, müşteriler verilerinin bu (üretken olmayan) ML modellerini eğitmek için kullanılmasını engelleyebilirler."

Salesforce'a ait olan şirketin bu ifadeyi terimlerine ne zaman eklediği belirsiz. Müşterilerin bu uygulamayı devre dışı bırakabileceğini söylemek, "müşteriler" teriminin organizasyon içindeki çalışanları kapsamadığını göz önünde bulundurursak, en iyi ihtimalle yanıltıcı. Çalışanların, iş yerinde Slack erişimini yöneten kişiden bu talepte bulunmasını ummak zorundayız.

Slack'in gizlilik politikalarındaki tutarsızlıklar kafa karışıklığını artırıyor. Bir bölümde, "Al/ML modelleri geliştirirken veya Müşteri Verilerini analiz ederken, Slack temel içeriğe erişemez. Bunun gerçekleşmesini önleyen çeşitli teknik önlemlerimiz var" ifadesi yer alıyor. Ancak, makine öğrenimi modeli eğitimi politikası bu ifadeyle çelişiyor ve kafa karışıklığına yol açıyor.

Ayrıca, Slack'in premium üretken AI araçlarını pazarladığı sayfasında, "Endişelenmeden çalışın. Verileriniz sizin verilerinizdir. Slack AI'yi eğitmek için kullanmayız. Her şey Slack'in güvenli altyapısında çalışır ve Slack ile aynı uyumluluk standartlarına uygundu

Bu durumda, şirket premium üretken AI araçlarından bahsediyor, ancak açık izin olmadan makine öğrenimi modellerinde verileri eğitiyor. PCMag'in de belirttiği gibi, tüm verilerinizin AI eğitiminden korunduğunu ima etmek, şirketin hangi AI modelleri için bu ifadeyi geçerli kılacağına karar verebildiğinde, en iyi ihtimalle yanıltıcı bir ifadedir.